Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը, դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանի նախագահությամբ, որոշում է կայացրել երկու ամսով կալանավորել ԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արա Սաղաթելյանին։ Այդ մասին հայտնել է Սաղաթելյանի պաշտպան Հակոբ Ենոքյանը։
Նա, ի թիվս այլ անձանց, ձերբակալվել էր «Գագիկ Սողոմոնյան» կեղծ էջը վարելու կասկածով։ Դրանից հետո ֆեյքը շարունակել է գրառումներ կատարել։
Փաստաբանը հայտնել է, որ դատարանը ոչ իրավաչափ է ճանաչել Սաղաթելյանին ձերբակալելու որոշումը, բայց բավարարել է քննիչի միջնորդությունը կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին, տեղեկացնում է Panorama.am-ը։
Ենոքյանի խոսքով, որևէ փաստական տվյալ չկար, միակ բանը, որ կարող էր «Գագիկ Սողոմոնյան» օգտատիրոջ հետ կապել Արա Սաղաթելյանին, երկուսն էլ օգտվել են Proton VPN սերվերի IP նույն հասցեից, ինչը տեխնիկապես բացառված չէ, կարող են հազարավոր մարդիկ օգտվել միայն Հայաստանից։
«Եթե մի համակարգչային ծրագրից մի մարդ օգտվում է օրինական եղանակով, այդ թվում Արա Սաղաթելյանը, այդ պայմաններում բոլորս էլ կարող էինք այդ VPN-ից օգտվել։ Դուրս է գալիս, որ հազարավոր մարդիկ կարող են մեղադրվել այդ կեղծ, թե իրական օգտատիրոջ «ղեկավարը» լինելու մեջ»,- ասել է պաշտպանը։
Սաղաթելյանին, նաև վերլուծաբան Կարեն Բեքարյանին մեղադրանք է առաջադրված ՀՀ ՔՕ 226 (ազգային, ռասայական կամ կրոնական թշնամանք հարուցելը), 226.2 (բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչերը, բռնությունը հրապարակայնորեն արդարացնելը կամ քարոզելը), 307.4 (ռազմական դրության իրավական ռեժիմի ընթացքում տեղեկությունների հրապարակման կամ տարածման կանոնները խախտելը) հոդվածների հատկանիշներով: Բեքարյանը ձերբակալված է։
Նույն հոդվածներով մեղադրանք էր առաջադրվել նաև Մհեր Ավագյանին, ով ազատ է արձակվել. դատարանը ոչ իրավաչափ է ճանաչել Մհեր Ավագյանին ձերբակալելու մասին ԱԱԾ քննիչի որոշումը՝ բավարարելով պաշտպանի բողոքը, նաև դատարանը մերժել է Ավագյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին ԱԱԾ քննիչի միջնորդությունը։

22 Февраль 2021 - 06:59 AMT
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Армине Меликсетян вынес решение об избрании в отношении бывшего руководителя аппарата Национального собрания Армении Ара Сагателяна меры пресечения в виде заключения под стражу сроком на 2 месяца. Об этом сообщил журналистам адвокат Сагателяна Акоп Енокян, пишет Panorama.am.
Сагателяну, а также политологу Карену Бекаряну предъявлено обвинение по статьям 226 (возбуждение национальной, расовой или религиозной вражды), 226.2 (публичные призывы к насилию, публичное оправдание или пропаганда насилия), 307.4 (нарушение правил публикации или распространения информация во время правового режима военного положения) УК РА. Карен Бекарян задержан.
По тем же статьям обвинение предъявлено также Мгеру Авагяну, который 21 февраля был отпущен на свободу. Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Манвела Шахвердяна признал неправомерным решение следователя СНБ о задержании Мгера Авагяна, удовлетворив жалобу адвоката. Суд также отклонил ходатайство следователя СНБ об избрании в отношении Мгера Авагяна в качестве меры пресечения заключения под стражу. В рамках того же дела арестован Арам Саркисян.
Задержания и аресты происходят в рамках дела о фейковом профиле под именем «Гагик Согомонян» в соцсетях. Однако и после вышеуказанных арестов фейк продолжает писать статусы.