Արցախի վերահսկողության ներքո գտնվող Մարտակերտ-Վարդենիս ճանապարհահատվածով ադրբեջանական շարասյուների երթևեկությունը՝ ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ, սկսվել է դեռևս նոյեմբերի 10-ի հրադադարին հաջորդած օրերին: Այս մասին «Արմենպրեսին» ասել է Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Լուսինե Ավանեսյանը՝ մեկնաբանելով մամուլում շրջանառվող տեղեկությունը, թե 15-20 օր է, ինչ հայկական վերահսկողության տակ գտնվող մոտ 45-50 կմ ճանապարհահատվածով սկսել են երթևեկել ադրբեջանական մեքենաներ՝ ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ։
«Այդ ճանապարհը սկսվում է Մատաղիսից, այնուհետև անցնելով Դրմբոն-Գետավան հատվածով` հասնում Քարվաճառ: Դեռևս այս տարվա հունվարին, Դրմբոնի բնակիչներն էին ադրբեջանական ավտոշարասյան համար փակել այդ ճանապարհահատվածը՝ պահանջելով իրենց համար ևս հասանելի դարձնել Վարդենիս տանող համեմատաբար կարճ ճանապարհը: Անցած տարվա նոյեմբերին հաստատված հրադադարի հաստատումից հետո՝ ըստ հայտարարության դրույթների՝ այս ճանապարհով, ինչպես նաև Կարմիր Շուկա-Շոշ-Շուշի և Շուշի-Բերձոր ճանապարհահատվածներով ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ տեղաշարժվում են նաև ադրբեջանական ավտոմեքենաներ»,- պարզաբանել է Ավանեսյանը։
Նա հավելել է, որ տարբերությունն այն է միայն, որ վերջին ժամանակահատվածում ադրբեջանական ավտոշարասյուների երթևեկությունն է ինտենսիվացել, ինչը պայմանավորված է շինարարական բեռների տեղափոխմամբ:
2021թ․ հունվարին Դրմբոնի բնակիչները փակել էին Մարտակերտ-Վարդենիս ճանապարհը ադրբեջանական ավտոշարասյան համար։ Ռուս խաղաղապահները խոստացել էին նրանց պահանջը փոխանցել իրավասու մարմնին։

23 Февраль 2021 - 08:53 AMT
Движение азербайджанских колонн по автодороге Мартакерт-Варденис, находящейся под контролем Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики), в сопровождении российских миротворцев началось с первых же дней после установления режима прекращения военных действий, после 9 ноября. Об этом заявила пресс-секретарь президента Арцаха Лусине Аванесян, комментируя муссируемую в прессе информацию о том, что по участку 45-50 км, находящемуся под контролем армянских сил, начали проезжать азербайджанские автомобили в сопровождении российских миротворцев, пишет «Арменпресс».
«Эта дорога идет от Матагиса, затем, проходя по участку Дрмбон-Гетаван, доходит до Карвачара. В январе этого года жители Дрмбона уже перекрывали дорогу азербайджанской автоколонны на этом участке дороги, требуя этот относительно короткий путь, ведущий в Варденис, сделать доступным и для них. После установления режима прекращения огня в ноябре прошлого года, по этой дороге, а также по участкам дороги Кармир Шука-Шош-Шуши и Шуши-Бердзор, в сопровождении российских миротворцев стали передвигаться и азербайджанские автомобили», – пояснила Аванесян, добавив, что разница лишь в том, что в последнее время интенсивность движения азербайджанских колонн возросла, что связано с перевозкой строительных грузов.
Ранее российские миротворцы доставили 185 тонн груза в перешедший под контроль Азербайджана Кельбаджарский (Карвачарский) район Карабаха. Содействие было оказано азербайджанской стороне на основе условий трехстороннего соглашения России, Армении и Азербайджана от 10 ноября.