Արցախի վերահսկողության ներքո գտնվող Մարտակերտ-Վարդենիս ճանապարհահատվածով ադրբեջանական շարասյուների երթևեկությունը՝ ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ, սկսվել է դեռևս նոյեմբերի 10-ի հրադադարին հաջորդած օրերին: Այս մասին «Արմենպրեսին» ասել է Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Լուսինե Ավանեսյանը՝ մեկնաբանելով մամուլում շրջանառվող տեղեկությունը, թե 15-20 օր է, ինչ հայկական վերահսկողության տակ գտնվող մոտ 45-50 կմ ճանապարհահատվածով սկսել են երթևեկել ադրբեջանական մեքենաներ՝ ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ։
«Այդ ճանապարհը սկսվում է Մատաղիսից, այնուհետև անցնելով Դրմբոն-Գետավան հատվածով` հասնում Քարվաճառ: Դեռևս այս տարվա հունվարին, Դրմբոնի բնակիչներն էին ադրբեջանական ավտոշարասյան համար փակել այդ ճանապարհահատվածը՝ պահանջելով իրենց համար ևս հասանելի դարձնել Վարդենիս տանող համեմատաբար կարճ ճանապարհը: Անցած տարվա նոյեմբերին հաստատված հրադադարի հաստատումից հետո՝ ըստ հայտարարության դրույթների՝ այս ճանապարհով, ինչպես նաև Կարմիր Շուկա-Շոշ-Շուշի և Շուշի-Բերձոր ճանապարհահատվածներով ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ տեղաշարժվում են նաև ադրբեջանական ավտոմեքենաներ»,- պարզաբանել է Ավանեսյանը։
Նա հավելել է, որ տարբերությունն այն է միայն, որ վերջին ժամանակահատվածում ադրբեջանական ավտոշարասյուների երթևեկությունն է ինտենսիվացել, ինչը պայմանավորված է շինարարական բեռների տեղափոխմամբ:
2021թ․ հունվարին Դրմբոնի բնակիչները փակել էին Մարտակերտ-Վարդենիս ճանապարհը ադրբեջանական ավտոշարասյան համար։ Ռուս խաղաղապահները խոստացել էին նրանց պահանջը փոխանցել իրավասու մարմնին։

Nagorno-Karabakh (Artsakh) presidential spokesperson Lusine Avanesyan has commented on reports of Azerbaijani vehicles passing through territories under the Armenian side's control in the past 15-20 days.
"The Azerbaijani columns, accompanied by Russian peacekeepers, have been using the Artsakh-controlled [section of] Martakert-Vardenis highway since the November 9 ceasefire statement," Avanesyan told Armenpress.
According to her, the 45-50 km section of the highway starts from Mataghis and reaches Karvachar through the villages of Drmbon and Getavan.
"Back in January, the residents of Drmbon blocked the road for the Azerbaijani motorcade, demanding that they also be given the opportunity to use the relatively short road to Vardenis," Avanesyan said.
"After the ceasefire was achieved in November last year, in accordance with the provisions of the statement, Azerbaijani vehicles accompanied by Russian peacekeepers have been moving along this highway, as well as along the Red Market-Shosh-Shushi and Shushi-Berdzor roads."
The spokesperson added that the movement of Azerbaijani columns has recently intensified due to the transportation of construction materials.
Avanesyan's comments came after reports from the Russian side that the peacekeepers have delivered several hundred tons of humanitarian cargo to the Karvachar (Kelbajar) region of Nagorno-Karabakh, which is currently under Azerbaijan's control, the Russian Ministry of Defense reports.