Փետրվարի 15-21-ն աշխարհում կորոնավիրուսով վարակվածերի քանակը նվազել է 11%-ով, իսկ մահացությունը կրճատվել է 20%-ով։ Հիվանդացության նվազում է նկատվում 6-րդ շաբաթն անընդմեջ։ Այդ մասին ասվում է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության զեկույցում։
«Վիրուսով վարակի նոր դեպքերի մասին հաղորդագրությունների քանակն աշխարհում նվազում է 6-րդ շաբաթն անընդմեջ՝ 11%-ով»,-ասել են ԱՀԿ-ում, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Վերջին շաբաթում գրանցվել է վարակման 2,457,026 և մահվան ելքով 66,359 դեպք։ Փետրվարի 21-ի դրությամբ աշխարհում վարակման 110,763,898 դեպք է գրանցվել և 2,455,331 մահ։
Անկումը հատկապես զգալի էր Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկայում՝ 19%, Արևմտյան Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում՝ 9%, Եվրոպայում՝ 7%, և Արևելյան Միջերկրածովյան տարածաշրջանում՝ 7%։ Մահացությունն այդ շրջանում ևս նվազել է, համապատասխանաբար 23%, 6%, 19% և 3%։
Մահացության նվազում գրանցվել է նաև Աֆրիկայում՝ 20%, և Հարավարևելյան Ասիայում՝ 6%։
Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկայում 7 օրում վարակվել է ավելի քան 1․06 մլն մարդ, մահացել է ավելի քան 34,000-ը։ Եվրոպայում գրանցվել է ավելի քան 939,000 նոր դեպք և ավելի քան 24,000 մահվան դեպք։

24 Февраль 2021 - 06:46 AMT
Число заразившихся коронавирусом снизилось в мире с 15 по 21 февраля на 11%, а количество летальных исходов – на 20% по сравнению с предыдущей неделей. Снижение заболеваемости происходит шестую неделю подряд, говорится в опубликованном в Женеве еженедельном эпидемиологическом бюллетене Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ).
«Число сообщений о новых случаях заражения в мире снижается шестую неделю подряд, их зафиксировано на 11% меньше», – констатировали в ВОЗ. За прошедшую неделю было зарегистрировано 2,457,026 заразившихся и 66,359 летальных исходов. По состоянию на 21 февраля в мире насчитывалось 110,763,898 случаев инфицирования и 2,455,331 случай смерти пациентов, пишет ТАСС.
Особенно заметным спад заболеваемости за минувшую неделю был в Северной и Южной Америке (на 19%), Западно-Тихоокеанском регионе (на 9%), Европе (на 7%) и Восточном Средиземноморье (на 7%). Смертность в этих регионах также упала – соответственно на 23%, 6%, 19% и 3%. Снижение летальности зафиксировано также в Африке (на 20%) и Юго-Восточной Азии (на 6%).