Փետրվարի 15-21-ն աշխարհում կորոնավիրուսով վարակվածերի քանակը նվազել է 11%-ով, իսկ մահացությունը կրճատվել է 20%-ով։ Հիվանդացության նվազում է նկատվում 6-րդ շաբաթն անընդմեջ։ Այդ մասին ասվում է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության զեկույցում։
«Վիրուսով վարակի նոր դեպքերի մասին հաղորդագրությունների քանակն աշխարհում նվազում է 6-րդ շաբաթն անընդմեջ՝ 11%-ով»,-ասել են ԱՀԿ-ում, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Վերջին շաբաթում գրանցվել է վարակման 2,457,026 և մահվան ելքով 66,359 դեպք։ Փետրվարի 21-ի դրությամբ աշխարհում վարակման 110,763,898 դեպք է գրանցվել և 2,455,331 մահ։
Անկումը հատկապես զգալի էր Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկայում՝ 19%, Արևմտյան Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում՝ 9%, Եվրոպայում՝ 7%, և Արևելյան Միջերկրածովյան տարածաշրջանում՝ 7%։ Մահացությունն այդ շրջանում ևս նվազել է, համապատասխանաբար 23%, 6%, 19% և 3%։
Մահացության նվազում գրանցվել է նաև Աֆրիկայում՝ 20%, և Հարավարևելյան Ասիայում՝ 6%։
Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկայում 7 օրում վարակվել է ավելի քան 1․06 մլն մարդ, մահացել է ավելի քան 34,000-ը։ Եվրոպայում գրանցվել է ավելի քան 939,000 նոր դեպք և ավելի քան 24,000 մահվան դեպք։

Global deaths from the coronavirus fell by 20% last week compared with the one before, the World Health Organization said in a statement, part of a wider trend that also includes a decline in cases worldwide, the Washington post reports.
The downturn in both cases and deaths follows a winter surge in infections but also has coincided with an increase in vaccinations, particularly in the United States and Europe.
According to the WHO, nearly 66,000 global deaths from coronavirus-related complications were reported last week, marking the third straight week the figure has fallen. The number of new cases also dropped by 11 percent for the sixth consecutive week, the agency said, bringing the total number of coronavirus cases to more than 110 million since the start of the pandemic.
A WHO team that visited China last year warned that the government had done little to investigate the origins of the coronavirus, according to an internal document cited by The Guardian newspaper.