Խորհրդարանական «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը կոչ է արել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին «երկիրը չտանել քաղաքացիական պատերազմի, չթափել հայի արյուն», «Լուսավոր Հայաստանից» հայտարարել են, թե «գործընթացները քաղաքական հուն անհապաղ վերադարձնելու անհրաժեշտություն կա»։ Ընդդիմադիր երկու կուսակցությունն էլ պահանջում են Փաշինյանի հրաժարականը:
44-օրյա պատերազմից հետո Հայաստանում ընդդիմությունը և փետրվարի 25-ին նաև Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբը պահանջում են վարչապետի հրաժարականը: ԳՇ հայտարարությունից հետո Փաշինյանն իր աջակիցներին հրավիրել է Հանրապետության հրապարակ, Գլխավոր շտաբի գործողությունը որակել՝ «ռազմական հեղաշրջման փորձ»:
ԲՀԿ-ից բեկումնային են համարել ժողովրդի և պետականության կողքին կանգնելու մասին Գլխավոր շտաբի հայտարարությունը, նշել, որ իրենք ամեն ինչ անելու են՝ «խաղաղ և անցնցում իշխանափոխություն ապահովելու համար»:
«Նիկոլ Փաշինյանն ունի վերջին հնարավորություն քաղաքական ճանապարհով անցնցում հեռանալու, մեր առանց այդ էլ պատերազմից հետո բզկտված պետականությունը վերջնականապես չվտանգելու: Մենք թույլ չենք տալու, որ մեր երկրում հայի ձեռքով հայի արյուն թափվի, մենք թույլ չենք տալու որպեսզի իր իշխանությունն օր ավել երկարաձգելու մոլուցքով տառապող անձը մեր հայրենակիցներին տանի բախումների: Մենք պետականություն ենք կորցնում»,-հայտարարել են կուսակցությունից՝ կոչ անելով ուժայիններին դուրս չգալ ժողովրդի դեմ:
«Լուսավոր Հայաստանից» նշել են, որ երկրում քաղաքական ճգնաժամը խորանում է և այն քաղաքական հուն չվերադարձնելու դեպքում «մեծ է բախումների և նոր Մարտի 1-ի վտանգը»։
«Մենք երբեք չպետք է մոռանանք այդ դասն ու թույլ չտանք, որ կրկին Հայաստանում հայը հայի վրա ձեռք բարձրացնի։ Գործընթացները պետք է մնան սահմանադրականության շրջանակներում, և իրականացվի անցնցում իշխանափոխություն: Ճգնաժամի հանգուցալուծումն առանց վարչապետի հրաժարականի այլևս հնարավոր չէ»,-հայտարարել են կուսակցությունից:

Оппозиционные партии парламента Армении «Процветающая Армения» и «Светлая Армения» призвали урегулировать кризис в стране политическим путем.
«Заявление Вооруженных сил и Генерального штаба ВС Армении о готовности встать на поддержку народа и государственности – переломное. Мы призываем Никола Пашиняна не вести страну к гражданской войне, не проливать крови внутри страны, не делать из армян врагов, так как наш реальный враг находится по ту сторону нашей границы», – говорится в заявлении «Процветающей Армении».
Отмечается, что у Пашиняна остался «последний шанс уйти без потрясений, политическим путем, не подвергать окончательно угрозе нашу и без того ослабленную войной государственность».
«Призываем СНБ, Полицию и все силовые структуры не выступать против своего народа, не становиться инструментом для удержания власти одного человека. Сложившаяся ситуация должна разрешиться исключительно политическим путем», – говорится в заявлении ППА.
Совет партии «Светлая Армения» заявил, что политический кризис в стране углубляется, и необходимо срочно вернуть процессы в политическое русло.
«В противном случае велика угроза столкновений и нового «1 марта». Мы не должны никогда забывать этот урок, должны не позволить того, чтобы армяне в Армении вновь поднимали руку против армян.
Процессы должны оставаться в рамках Конституции, должна быть осуществлена смена власти без потрясений. Урегулирование кризиса без отставки премьер-министра уже невозможно», – говорится в заявлении.