ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ բանակն ապաքաղաքական կառույց է, և անթույլատրելի են զինված ուժերին քաղաքական որևէ գործընթացում ներգրավելու բոլոր փորձերը:
«Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը լիարժեք իրականացնում են մեր Հայրենիքի սահմանների պաշտպանությունն ու ապահովում անվտանգությունը:
Յուրաքանչյուր նման փորձ սպառնում է Հայաստանի Հանրապետության կայունությանն ու անվտանգությանը: ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն ըստ արժանվույն կարձագանքի յուրաքանչյուր նման գործողության»,- ասվում է ՊՆ հայտարարության մեջ։
Հանրապետության հրապարակում հրավիրած հանրահավաքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինայնն ասել է, որ բանակը պետք է ենթարկվի ժողովրդին ու նրա ընտրած իշխանությանը և ինքը որպես վարչապետ բոլոր զինվորականներին հրամայում է զբաղվել իրենց գործով՝ ՀՀ սահմանների և տարածքային ամբողջականության պահպանմանմբ:

Министерство обороны Армении распространило заявление в связи с ситуацией в стране, в котором отметило, что армия является аполитичной структурой.
Пашинян назвал случившееся попыткой переворота, уволил начальника Генштаба Оника Гаспаряна и организовал митинг своих сторонников в центре города.
«Вооруженные силы Республики Армения всецело защищают границы нашей родины и обеспечивают ее безопасность. Армия – аполитичная структура, и любые попытки вовлечь вооруженные силы в какой-либо политический процесс недопустимы», – говорится в заявлении Минобороны.
Отмечается, что любая такая попытка угрожает стабильности и безопасности Армении: «На каждое подобное действие Минобороны РА ответит соответствующим образом».