Հայկական կողմը չի կիրառել «Իսկանդեր-Է» հրթիռային համալիրներ Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության ընթացքում հայտարարել են են ՌԴ պաշտպանության նախարարությունից:
«Հայաստանի վարչապետին, հավանաբար, մոլորության մեջ են գցել «Իսկանդեր» համալիրների օգտագործման հետ կապված, նա օգտագործել է ոչ ճշգրիտ տեղեկատվություն»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
ՌԴ ՊՆ-ից տեղեկացրել են, որ Հայաստանի «Իսկանդեր» հրթիռների զինամթերքի ամբողջ պաշարը գտնվում է երկրի Զինված ուժերի պահեստներում:
Ավելի վաղ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը պետք է պատասխանի, թե ինչու կրակած «Իսկանդերը» չի պայթել կամ պայթել է, օրինակ՝ 10 տոկոսով: Փաշինյանը նշել էր, թե չօգտագործված «Իսկանդերի» մասին երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի մեղադրանքներն ուղղված են իրեն:
Փաշինյանի հայտարարությանը հետրած, ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալ Տիրան Խաչատրյանի կողմից տվյալ հայտարարությանը հերքելը հետևեց Խաչատրյանի աշխատանքից ազատմանը, ինչից հետո ԳՇ-ն պահանջեց Փաշինյանի հրաժարականը։

All the Iskander missiles that the Armenian army possesses are stored in warehouses, said the representative of the Russian Defense Ministry, Igor Konashenkov.
"According to the objective and reliable information we have, also confirmed through the objective control system, none of the missile systems of this type were used during the conflict in Nagorno-Karabakh," Konashenkov said.
According to him, the Russian Defense Ministry was "surprised and bewildered" by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan's claims that the Iskander missiles used in Nagorno-Karabakh by the Armenian side did not explode or "exploded by 10%".
"Apparently, Pashinyan was misled, and ended up using inaccurate information," Konashenkov added.
Pashinyan made the remarks in a recent interview and was contradicted by the First Deputy Chief of the Army General Staff, Lieutenant General Tiran Khachatryan. On Thursday, February 25, the country's top military brass demanded Pashinyan's resignation. The PM, however, claims he had already dismissed the chief of the Army General Staff.