ԱՄՆ Զինված ուժերը հրթիռային հարվածներ են հասցրել Սիրիայում՝ Իրանի աջակցությունից օգտվող գրոհայինների ենթակառուցվածքներին։ Այդ մասին հայտարարել է Պենտագոնի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջոն Քիրբին։ Հարվածները հասցվել են նախագահ Ջո Բայդենի հրամանով։
Ըստ նրա՝ ավիահարվածները հասցվել են Իրաքում ԱՄՆ զինվորականների և կոալիցիայի վրա հարձակումների և նրանց հասցեին հնչող սպառնալիքներին ի պատասխան, գրում է «Վեդոմոստին»։
Քիրբին նշել է, որ գրոհի արդյունքում բազմաթիվ օբյեկտներ են ոչնչացվել սահմանապահ հսկիչ կետում, որից օգտվում են Իրանի աջակցությունը վայելող մի քանի խմբավորումների գրոհայիններ՝ խոսքը «Քաթաիբ Հեզբոլլահ» և «Քաթաիբ Սայիդ աշ Շուհադա» խմբավորումների մասին է։
Ըստ Politico-ի՝ ԱՄՆ պատասխան հարվածը հասցվել է Իրբիլ օդանավակայանի մոտ կոալիցիայի ուժերին, ենթադրաբար Իրանի աջակից գրոհայինների խմբավորման կողմից հրթիռակոծությունից 1 շաբաթ անց: Արդյունքում ամերիկացի 1 զինվոր էր զոհվել և վիրավորվել էր 9 մարդ, այդ թվում՝ 5 ամերիկացի։ Այնուհետև գրոհայինները հարված են հասցրել Բալադ ավիաբազային։ Փետրվարի 22-ին 2 հրթիռ է ընկել Բաղդադում ԱՄՆ դեսպանատան մոտ՝ տուժածներ չեն եղել։

26 Февраль 2021 - 07:03 AMT
Вооруженные силы США нанесли ракетные удары по инфраструктуре группировки поддерживаемых Ираном боевиков в Сирии. Об этом сообщил официальный представитель Пентагона Джон Кирби. Удары были нанесены по приказу президента США Джо Байдена.
По его словам, авиаудары были сделаны в ответ на недавние нападения на военных США и коалиции в Ираке и на продолжающиеся угрозы в адрес военных, пишут «Ведомости».
Кирби отметил, что в результате атаки были уничтожены многочисленные объекты на пограничном контрольном пункте, который используется несколькими группировками боевиков, поддерживаемыми Ираном, в том числе «Катаиб Хезболла» и «Катаиб Сайид аш-Шухада».
Издание Politico сообщило, что ответный удар США был нанесен более чем через неделю после того, как дюжина ракет, предположительно связанных с поддерживаемой Ираном группировкой боевиков, нанесла удар по силам коалиции у международного аэропорта Ирбиль. В результате был убит один американский солдат и ранены еще девять человек, включая пятерых американцев. 20 февраля боевики ударики по авиабазе Балад, один человек был ранен. 22 февраля две ракеты упали возле посольства США в Багдаде, в зеленой зоне. О пострадавших не сообщалось.