Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը առկա փաստերի և տվյալների համադրության արդյունքում եկել է եզրակացության, որ իրեն «Իսկանդերի» հետ կապված իրավիճակի առնչությամբ ճիշտ չի զեկուցվել, հայտարարել է վարչապետի խոսնակ Մանե Գևորգյանը, փոխանցում է Armenpress-ը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, պատասխանելով երկորրդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարություններին, ասել էր, որ կրակած Իսկանդերը չի պայթել կամ պայթել է 10%-ով։
Նա նշել է, որ վարչապետը Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ վերջերս հեռախոսազրույցումի թիվս այլ հարցերի քննարկել է նաև Հայաստանի կողմից «Իսկանդեր» համակարգի կիրառման վերաբերյալ իր հայտարարությունը:
«Ավելին, վարչապետի հայտարարությունը ոչ մի կապ չունի ռազմական և ռազմարդյունաբերական համագործակցության ոլորտում հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների բովանդակության ու որակի հետ: Կասկած չի հարուցում և այն հանգամանքը, որ ռուսական զենքը լավագույններից է աշխարհում: Հայաստանի Հանրապետությունը շարունակում է սերտ համագործակցությունը Ռուսաստանի Դաշնության հետ՝ ռազմական արդյունաբերության և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում և մտադիր է քայլեր ձեռնարկել այն էլ ավելի խորացնելու ուղղությամբ»,- նշել է Գևորգյանը:
Փաշինյանի հայտարարությունն ավելի վաղ լայն արձագանք էր ստացել նաև ռուսական լրատվամիջոցներում։ Մասնավորապես, ընգծվում էր, թե ՀՀ վարչապետը կասկածի տակ է դրել ռուսական զենքի արդյունավետությունը։ Ավելի ուշ ՌԴ ՊՆ-ից հայտարարել էին, որ Արցախում Իսկանդեր-Մ տեսակի զենք չի օգտագործվել։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has been given inaccurate information concerning the situation with the Russian Iskander missiles, according to Mane Gevorgyan, a spokesperson for Pashinyan.
Pashinyan said earlier that the Iskander missiles did not explode or weren't fully functional during hostilities in Nagorno-Karabakh, and was contradicted by then First Deputy Chief of the Army General Staff, Lieutenant General Tiran Khachatryan, who was later sacked.
During a recent phone call, Pashinyan and Russian President Vladimir Putin discussed the Armenian PM's statement about the use of Iskander systems, Gevorgyan told Armenpress on Monday, March 1.
After comparing facts and information from both sides, the PM has come to the conclusion that he was "incorrectly reported on the situation", Gevorgyan added. Moreover, she said, the statement of the Prime Minister "has nothing to do" with the quality of the Armenian-Russian allied relations in the field of military and military-industrial cooperation.
"There is no doubt that Russian weapons are one of the best in the world," Gevorgyan said.
"The Republic of Armenia continues close cooperation with the Russian Federation in the fields of the military industry and high technologies and intends to take steps to further deepen it."
RIA Novosti reported later on Monday that the Kremlin was satisfied with the statement published by Gevorgyan. "It is very important that the truth in the matter has been restored," Kremlin spokesperson Dmitry Peskov was quoted as saying.