Հայ ուխտավորները ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ Ամարասի վանք են այցելել, որը 44-օրյա պատերազմի արդյունքում հայտնվել է շփման գծի անմիջական հարևանությամբ։
Ռուս խաղաղապահներն ապահովել են մոտ 30 հոգանոց խմբի անվտանգությունը, որոնք Ստեփանակերտից մեկնել են Ամարաս, տեղեկացնում է ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը։
Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ 2020-ի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ պայմանավորվածության իրականացման շրջանակում ռուս խաղաղապահները շարունակում են աջակցել Արցախում խաղաղ կյանքի վերականգնմանը։
ՌԴ պաշտպանության նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ գեներալ-մայոր Իգոր Կոնաշենկովը հայտարարել էր, որ ռուս խաղաղապահները լուծում են հավատացյալների կողմից Դադիվանք ազատ այցելությունների հարցը։

About 30 pilgrims from Nagorno-Karabakh, accompanied by Russian peacekeepers, have visited the Armenian monastery of Amaras which is situated close to the new contact line with Azerbaijan, the Russian Defense Ministry reported on Tuesday, March 2.
"As part of the implementation of the trilateral statement of the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia dated November 9, 2020, Russian peacekeepers continue to assist in the restoration of peaceful life in Nagorno-Karabakh," the Ministry said in a statement.
"As a result of the agreements reached, the Amaras monastery found itself in close proximity to the line of contact in Nagorno-Karabakh."
Russian peacekeepers also accompany Armenian pilgrims to the medieval Armenian monastery of Dadivank, which came under Azerbaijan's control following the 44-day war in Karabakh in fall 2020.