Հայաստանում մարտի 2-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 172,456-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 240-ով: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
Մահվան ևս 6 դեպք է գրանցվել, 5-ը՝ կորոնավիրուսից և 1 դեպք, երբ պացիենտներն ունեցել են կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 3200-ը դեպք կա, այլ պատճառով՝ 818։
Ապաքինվել է ևս 227 մարդ։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 163,738 է։ Փաստացի բուժվողների թիվը մի փոքր աճել է՝ հասնելով 4700-ի։ Նախորդ օրվա համեմատ 7 փաստացի բուժվող է ավելացել։

The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 240 to reach 172,456 on Tuesday, March 2 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 227 more people have recovered, five patients have died from Covid-19, while one person carrying the virus has died from other causes in the past 24 hours.
A total of 2951 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 163,738 people have recovered, 3200 have died from the coronavirus in the country, while 818 others carrying the virus have died from other causes.