Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը տեսակոնֆերանսի ձևաչափով մարտի 2-ին կբանացկի իր թուրք պաշտոնակից Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ։
Նշվում է, որ դրանք կլինեն երկու նախագահի առաջին բանակցությունները վերջին կես տարում, որոնք այդ ընթացքում բազմիցս քննադատել են միմյանց, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Հարաբերությունները երկու երկրի առաջնորդների միջև լարված էին։ 2020-ի աշնանն ու դեկտեմբերին Ֆրանսիան բազմիցս պահանջել է Թուրքիայից պարզաբանել իր դերը ղարաբաղյան հակամարտությունում, իսկ Մակրոնը հայտարարել, որ Փարիզը տեղեկություններ ունի, որ Անկարան գրոհայիններ է ուղարկում Սիրիայից Լեռնային Ղարաբաղ։ Նա նաև սպառնացել էր պատժամիջոցներ կիրառել Թուրքիայի դեմ, եթե վերջինս չհրաժարվի միակողմանի գործողություններից Հունաստանի և Կիպրոսի հանդեպ։ Դեկտեմբերին ԵՄ-ն որոշեց ընդլայնել Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցների ցանկը Միջերկրական ծովում վերջինիս գործողությունների պատճառով։
Էրդողանն իր հերթին խիստ քննադատել էր Մակրոնին իսլամական անջատողականության դեմ պայքարելու նրա կոչերի պատճառով։ Նա հայտարարել էր, որ իր ֆրանսիացի պաշտոնակիցը հոգեկան խանգարումից բուժման կարիք ունի և կոչ արեց իր հայրենակիցներին բոյկոտել ֆրանսիական ապրանքները։ Ֆրանսիան ի պատասխան հետ էր կանչել իր դեսպանին խորհրդակցությունների համար, իսկ ավելի ուշ Էրդողանը հայտարարել էր, թե Մակրոնը «Ֆրանսիայի դժբախտությունն է» և մաղթեց ֆրանսիացիներին «որքան հնարավոր է շուտ ազատվել նրանից»։
Այնուամենայնիվ, 2021-ի սկզբին Էրդողանը հայտարարել էր, որ հարկավոր է բարելավել հարաբերությունները ԵՄ հետ և կողմ արտահայտվել ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության շուրջ բանակցությունները շարունակելուն։

2 Март 2021 - 08:44 AMT
Президент Франции Эмманюэль Макрон проведет вечером 2 марта переговоры со своим турецким коллегой Реджепом Тайипом Эрдоганом в формате видеоконференции.
Отмечается, что это будут первые за полгода переговоры двух лидеров, которые за это время неоднократно выступали с выпадами в адрес друг друга. Сколько продлится видеоконференция – неизвестно, пишет ТАСС.
Какие темы будут подниматься в ходе переговоров, неизвестно.
Отношения между лидерами двух стран были напряженными. Осенью и в начале зимы Франция не раз требовала от Турции прояснить ее роль в карабахском конфликте, а Макрон заявил, что у Парижа есть информация об отправке Анкарой в Нагорный Карабах боевиков из Сирии. Он также грозил введением санкций против Турции, если она не откажется от односторонних действий в отношении Греции и Кипра. В декабре ЕС принял решение расширить санкционный список против Турции из-за ее действий в Средиземном море.
Эрдоган же выступил с резкой критикой в адрес Макрона из-за его призывов к борьбе с исламским сепаратизмом. Тогда он заявил, что его французский коллега нуждается в лечении психических расстройств, и призвал соотечественников бойкотировать французские товары. Франция в ответ отозвала своего посла из Анкары для консультаций. Позже Эрдоган назвал Макрона «бедой Франции» и пожелал ее гражданам «побыстрее спастись от него».
Тем не менее в начале 2021 года Эрдоган заявил о необходимости улучшения отношений с ЕС, а также выступил за продолжение переговоров о членстве Турции в сообществе.