Կորոնավիրուսի դեմ առաջին պատվաստանյութը, որը կգնի Հայաստանը, «Սպուտնիկ V»-ն է լինելու, հայտնել է առողջապահության նախարարության Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի փոխտնօրեն Գայանե Սահակյանը, փոխանցում է Sputnik Armenia-ն։
«Այս պահին ռուսական կողմի հետ պայմանագրի ստորագրման փուլում ենք։ Շատ հավանական է, որ պատվաստանյութը մյուս շաբաթվա մեջ Հայաստան ներկրվի։ Մենք 15,000 դեղաչափ ենք ձեռք բերում, և քանի որ անհրաժեշտ է երկու դեղաչափ, նախատեսում ենք այս փուլում 7500 մարդու պատվաստել»,- ասել է Սահակյանը։
Նա նշել է նաև, որ կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումներն արդեն սկսվել են հիվանդների ու բուժաշխատողների շրջանում. ՌԴ առողջապահության նախարարության կողմից Հայաստանը նվեր էր ստացել պատվաստանյութ` նախ 30, հետո` 1000 մարդու համար (2060 դեղաչափ)։
Պատվաստանյութերի նոր խմբաքանակով, ըստ Սահակյանի, մարտի կեսերին կշարունակեն պատվաստումներն ինչպես բուժաշխատողների շրջանում, այնպես էլ խոցելի խմբերում` 65-ից բարձր տարիք և քրոնիկ հիվանդություններ ունեցողների շրջանում։
Սահակյանի փոխանցմամբ՝ իրենք այժմ զուգահեռ բանակցություններ են վարում, որպեսզի պետությունն այլ պատվաստանյութ էլ գնի, սակայն որը կլինի հաջորդը և ինչ խմբաքանակով` դեռ պարզ չէ։ Փետրվարի 18-ին առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն ասել էր` մասնագիտական հանձնաժողովը հավանություն է տվել Հայաստանում «Սպուտնիկ V», AstraZeneca և Pfizer պատվաստանյութերի կիրառմանը։ Փորձաքննությունների տվյալներով` «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի կլինիկական ուսումնասիրությունների երրորդ փուլը 91․6% արդյունավետություն է ցույց տվել։

Первой вакциной против коронавируса, которую закупит Армения, будет российский препарат «Спутник V». Об этом сообщила заместитель директора Национального центра по контролю и профилактике заболеваний министерства здравоохранения Армении Гаяне Саакян, пишет Sputnik Армения.
По ее словам, первая партия «Спутник V» будет доставлена в страну до середины марта.
«На данный момент мы находимся в стадии подписания договора с российской стороной. Весьма вероятно, что в течение следующей недели вакцина уже будет импортирована в Армению. Мы закупаем 15,000 доз, и поскольку необходимы две дозы, на этом этапе планируем привить 7500 человек», – сказала Саакян.
По ее словам, вакцинация от коронавируса уже началась: сначала Армения получила от Минздрава России в подарок препарат для 30-ти, а затем для 1000 человек (2060 доз). Вакцинация началась с инфицированных коронавирусом и медработников.
Кроме того, отметила Саакян, новая партия «Спутник V» будет использована для продолжения вакцинации с середины марта как медработников, так и представителей уязвимых групп старше 65 лет и лиц с хроническими заболеваниями.
На основании данных о гражданах, состоящих на учете в медучреждениях, можно сказать, что в Армении в уязвимых группах насчитывается порядка 600 тысяч человек. И если добиться вакцинации хотя бы 50% этих граждан, то, по словам Саакян, это будет серьезным достижением.
Саакян отмечает, что сейчас они параллельно ведут переговоры о закупке государством и другой вакцины, но пока не известно, какой это будет препарат и в каких объемах его приобретут.
На вопрос, что будут делать люди, которые хотят привиться, но не входят ни в одну из групп риска, Саакян ответила: Минздрав в рамках госзаказа будет вакцинировать только тех, кто входит в уязвимые группы. Для частного сектора вакцинация будет платной.
18 февраля после заседания правительства на брифинге с журналистами министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян сказала, что профессиональная комиссия одобрила применение в стране вакцин «Спутник V», AstraZeneca и Pfizer.