Արցախի Մարտունու շրջանի 27,133 հեկտար վարելահողերից 44-օրյա պատերազմից հետո ադրբեջանական վերահսկողությանն է անցել 15,792 հա-ը, որից` 8,603․8 հա վարելահող, 7,188․3 հա պետպահուստային ֆոնդ, մշակված` 6,418.48 հա և 250 հա վարելահող, որտեղ ցանքս էր կատարվել: Այդ մասին Մարտունու «Ամարաս» պաշտոնաթերթին տեղեկացրել են շրջվարչակազմի գյուղատնտեսական բաժնից:
«Մինչև պատերազմը շրջանի առկա վարելահողերից մշակվում էր մոտ 22,000 հեկտարը: Ներկայումս հակառակորդի վերահսկողության տակ է գտնվում 308․29 հա խաղողայգի, 230 հա նռան և 62․27 հա պտղատու այգի»,- մանրամասնել են Մարտունու շրջվարչակազմի գյուղատնտեսության բաժնից:
Բացի այդ, «Մարտունու անասնաբուժական սպասարկման կայան» ՓԲԸ տնօրեն Նվեր Սաֆարյանի տեղեկատվությամբ՝ Մարտունու շրջանում պատերազմի ընթացքում, հրետակոծության հետևանքով սատկել է 578 գլուխ խոշոր եղջերավոր անասուն, 872 գլուխ մանր եղջերավոր, 820 գլուխ խոզ, ինչպես նաև կորել` 792 գլուխ խոշոր եղջերավոր, 565 գլուխ մանր եղջերավոր, գրում է Արցախպրեսը։
Պատերազմի ընթացքում Մարտունու՝ ադրբեջանական վերահսկողության ներքո հայտնված գյուղտեխնիկայի և գյուղատնտեսական սարքավորումների որոշակի քանակություն մնացել է հակառակորդի վերահսկողության տակ:
Մարտունու շրջանի տարբեր համայնքների ղեկավարների տրամադրած նախնական տվյալներով` հակառակորդի վերահսկողության տակ է մնացել նաև 15 կոմբայն, 105 տրակտոր և 100-ից ավելի գյուղատնտեսական այլ սարքավորումներ։

3 Март 2021 - 14:40 AMT
Из 27,133 га пахотных земель Мартунинского района Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) 15,792 га после 44-дневной войны 2020 года перешли под контроль Азербайджана. Отмечается, что из них 8603 га – личных земель, 7188 га – государственных, обработанных – 6418 га, 250 га уже засеянных.
«До войны в области обрабатывались около 22,000 гектаров пахотных земель. В настоящее время под контролем противника находятся 308.29 га виноградников, 230 га садов гранатов и 62.27 га плодовых садов», – уточнили в отделе сельского хозяйства Мартунинской районной администрации, пишет «Арцахпресс».
Кроме того, во время войны в Мартунинском районе в результате артобстрелов погибли 578 голов крупного рогатого скота, 872 головы мелкого рогатого скота, 820 голов свиней, а также пропали 792 головы крупного рогатого скота, 565 голов мелкого рогатого скота.
Под контролем противника осталось и определенное количество сельскохозяйственной техники Мартуни. По предварительным данным, предоставленным руководителями разных общин Мартунинского района, под контролем противника остались 15 комбайнов, 105 тракторов и более 100 других видов сельхозтехники.
Война в Карабахе началась 27 сентября 2020 года с агрессии Азербайджана. В ходе 44-дневной войны Азербайджан при помощи турецких сил атаковал мирное население Арцаха. Боевые действия прекратились 10 ноября после подписания трехстороннего соглашения между премьер-министром Армении Николом Пашиняном, президентом РФ Владимиром Путиным и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.