Արցախի արտաքին քաղաքական օրակարգը խաղաղությունն է և երկրի անկախության միջազգային ճանաչումը: Այդ մասին Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հայտարարել է ԱՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանի գլխավորությամբ նախարարության աշխատակիցների հետ հանդիպմանը։
Քննարկվել են պատերազմից երկրում ստեղծված սոցիալ-տնտեսական վիճակը, դրա հաղթահարման ուղիները և նախարարության դերը ծառացած խնդիրները լուծելու գործում։
ԱՀ Ազգային ժողովը մարտի 1-ին հայտարարություն է տարածել Արցախի՝ Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքների իրավական կարգավիճակի վերաբերյալ` հայտարարելով, որ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված՝ Արցախի Հանրապետության տարածքները համարվում են բռնազավթված, օկուպացված Ադրբեջանի կողմից։

Nagorno-Karabakh (Artsakh) President Arayik Harutyunyan has cited peace and international recognition are Karabakh's foreign policy priorities.
Harutyunyan made the remarks at a meeting with the employees of the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure and Minister Hayk Khanumyan on Wednesday, March 3.
The socio-economic situation in the country in the aftermath of Azerbaijan's aggression against Artsakh on September 27, 2020, the ways to overcome the challenges and the role of the ministry in settling the problems were discussed.