Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Լուկաս Ֆուրլասի (Կիպրոս, ԵԺԿ) կողմից Եվրոպական հանձնաժողովին ուղղված հրատապ հարցադրմանն ի պատասխան՝ Բարձր ներկայացուցիչ / փոխնախագահ Ժոզեպ Բորելը Եվրահանձնաժողովի անունից դատապարտել է ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Շուշիի սբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց մայր տաճարի ռմբակոծումը, տեղեկացնում է ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակը։
Եվրահանձնաժողովը խստորեն դատապարտել է Արցախի կրոնական և պատմական հուշարձանների ոչնչացումը և ընդգծել մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանման և վերականգնման կարևորությունը:
Իր պատասխանում Եվրահանձնաժողովի բարձր ներկայացուցիչը նաև հիշատակել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 2347 (2017) բանաձը, որը սահմանում է կրոնական, ուսումնական և մշակութային կենտրոնների թիրախավորումը որպես ռազմական հանցագործությունները:
Եվրահանձնաժողովը ողջունել է նաև ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի նախաձեռնած առաքելությունը դեպի ներկայումս ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող Արցախի շրջաններ: Այս առաքելությունն ուղղված է հայկական մշակութային ժառանգության նախնական փաստագրական գնահատմանը: Այն նաև կաջակցի հայկական մշակութային վայրերի պահպանմանն ու վերականգնմանը:
Ադրբեջանական զինված ուժերը, խախտելով պատերազմի միջազգային օրենքները, 2020թ. հոկտեմբերի 8-ին թիրախավորել և հարվածներ են հասցրել Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց մայր տաճարին:

High Representative/Vice-President Josep Borrell has said that the European Commission deplores the damages caused to the Ghazanchetsots Cathedral in the Nagorno-Karabakh city of Shushi by the Azerbaijani armed forces, the European Armenian Federation for Justice and Democracy reports.
The remarks came in response to an urgent written question sent to the European Commission by the Member of the European Parliament (MEP) Loucas Fourlas (Cyprus, EPP).
In his question, Fourlas mentioned that the Azerbaijani armed forces targeted and attacked Shushi’s Ghazanchetsots Cathedral on 8 October 2020, in violation of international rules of war. The MEP asked the European Commission whether the latter is planning to take steps “to protect both the civilian population and places of worship” in Artsakh/Karabakh that are currently under the Azerbaijani control.
Responding the MEP, the European Commission noted that it deplores the destruction of religious and historic monuments in Nagorno Karabakh and underlines the importance of preserving and restoring the cultural and religious heritage.
Furthermore, in his answer the High Representative refers to the of United Nations Security Council Resolution 2347 (2017), which gives the definition of the war crimes, targeting of the religious, educational and cultural centers.
According to EAFJD, the Commission has also welcomed the mission proposed by UNESCO aimed at establishing a first factual assessment of the Armenian cultural heritage that has come under Azerbaijan's control. It will also contribute to supporting the preservation and restoration of the cultural sites.