ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը ռուսական լրատվամիջոցների համար ասուլիսում հայտարարել է, որ ՀՀ զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի` կառավարության հրաժարականի պահանջը ահազանգ էր, որ իշխանությունը խոչընդոտում է բանակի ամրապնդմանն ու վերականգնմանը, ընդ որում՝ խանգարում է համակարգային մակարդակով։
Նա կարծում է, որ վարչապետը «Իսկանդերի» թեմայով աղմկահարույց պատմությունից հետո պետք է ներողություն խնդրի Գլխավոր շտաբից և անձամբ գեներալ Տիրան Խաչատրյանից։ Սակայն դրա փոխարեն վարչապետը Խաչատրյանին ազատեց (ԳՇ պետի տեղակալի) պաշտոնից, գրում է Sputnik Արմենիան։
Երկրորդ նախագահը նշել է նաև, որ հարձակումները բանակի, գեներալների վրա երեք տարվա ընթացքում հաջորդում էին միմյանց, կրկնվում պարբերաբար։ Սա, ըստ Քոչարյանի՝ պատերազմում պարտության պատճառներից մեկն է. իշխանության քայլերը պետք է կանխատեսելի ու հասկանալի լինեն։
«Նման ռեժիմով անհնար է երկիր կառավարել։ Գլխավոր շտաբի դեպքը փաստում է երկրում տիրող անհույս վիճակի մասին»,- ասել է Քոչարյանը։
Նրա խոսքով` ՀՀ սահմանադրությունը նախագահ Արմեն Սարգսյանին գործողությունների երեք տարբերակ է առաջարկում ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանի հեռացման հարցով։
Առաջին տարբերակն այն է, որ նախագահը համաձայնվում է Փաշինյանի առաջարկին և ստորագրում այն, իսկ երկրորդը` նախագահը չի ստորագրում հրամանագիրը, բայց այն ուժի մեջ է մտնում, երրորդը` իրավական դաշտում է փորձում լուծում գտնել։
Ըստ Քոչարյանի` ստացվում է, որ առաջին երկու տարբերակի դեպքում էլ նախագահը համաձայնվում է վարչապետի որոշման հետ։
Քոչարյանը կարծում է, որ նախագահը պետք է կողմնորոշվի` ի վերջո կո՞ղմ է, թե դեմ. որևէ խոչընդոտ չկա, որպեսզի նախագահն արտահայտի իր հստակ տեսակետը։

Требование Генштаба ВС Армении об отставке правительства было «криком» о том, что власть мешает укреплению и восстановлению армии, причем – на системном уровне. Об этом заявил второй президент Армении Роберт Кочарян на пресс-конференции для российских СМИ.
По его словам, премьер-министр Армении Никол Пашинян после нашумевшей истории с «Искандером» должен был извиниться перед Генштабом и лично перед генералом Тираном Хачатряном, но вместо этого он его уволил, пишет Sputnik Армения.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что при применении «Искандера» во время осенних боев в Нагорном Карабахе его ракеты не взорвались или «взорвались на 10%». После заявления Пашиняна о неразорвавшихся «Искандерах» в Армении начался политический кризис. 25 февраля Генштаб вооруженных сил Армении после увольнения Тирана Хачатряна с должности первого заместителя начальника Генштаба ВС РА потребовал отставки премьер-министра Никола Пашиняна и предостерег его от применения силы против своего народа. Пашинян назвал случившееся попыткой переворота и заявил о решении уволить начальника Генштаба Оника Гаспаряна.
Комментируя поражение в Карабахе, Кочарян подчеркнул, что одной из причин стали постоянные нападки на армию.
«Нападки на армию, на генералов в течение трех лет повторяются регулярно, раз за разом. Это одна из причин поражения в войне. Власть должна быть прогнозируемой, понятной. Управлять страной в таком режиме невозможно. Случай с Генштабом свидетельствует о неутешительной ситуации в стране», – говорит он.
Затронув тему увольнения главы Генштаба ВС Оника Гаспаряна, экс-президент пояснил, что у президента Армена Саркисяна три варианта действий в рамках Конституции.
«Первый вариант – он соглашается, второй – он не подписывает указ, но он вступает в силу, третий – он пытается найти решение в правовом поле», – сказал Кочарян.
Первые два варианта – когда он соглашается с премьером. Но Кочарян считает, что президент должен определиться – он «за» или «против». Ничто не мешает президенту выразить свою твердую точку зрения.