4 Մարտ 2021 - 11:25 AMT
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը ռուսական լրատվամիջոցներին ասել է՝ լուրջ հիմքեր կան ենթադրելու, որ ԼՂ վերջին պատերազմում պարտությունը ծրագրված էր Հայաստանի իշխանությունների կողմից։
«Ինչպես պատերազմի ընթացքում, այնպես էլ, առավել ևս, պատերազմից հետո, շատ լուրջ կասկածներ հայտնվեցին իշխանությունների և անձամբ վարչապետի գործողությունների վերաբերյալ։ Կասկածներ հայտնվեցին իմ, երկու գեներալ-գնդապետի, երրորդ նախագահի և մարդկանց այլ խմբերի մոտ»,- ասել է Քոչարյանը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Նրա խոսքով՝ առաջ եկած ոչ մի հարցի վերաբերյալ խելքին մոտ որևէ բացատրություն չկա։
«Նորմալ չէ, երբ իշխանությունը չի կարող խելամիտ որևէ բացատրություն տալ։ Օրինակ` ինչո՞ւ պատերազմի 3-րդ օրը կանգնեցվեց համատարած զորահավաքը, որը զինված ուժերի համալրում էր ենթադրում։ Ինչո՞ւ վարչապետը հոկտեմբերի 19-ին չընդունեց (ՌԴ նախագահ) Վլադիմիր Պուտինի առաջարկը ՝ պատերազմի 4-րդ օրն իսկ իմանալով, որ պարտվելու ենք պատերազմում (ինչպես զեկուզել էին գլխավոր շտաբից)», – ասել է Քոչարյանը։
Նա նշել է, որ սրանք հանցագործության մասին հաղորդումներ են, որոնցով պետք է զբաղվեն քննչական մարմինները։ Այս հարցերի առնչությամբ պատասխանների բացակայությունը կարող է ցանկացած ենթադրության տեղիք տալ։

Former President Robert Kocharyan has said there is "good reason" to believe that the defeat in the 44-day war in Nagorno-Karabakh (Artsakh) was planned by the authorities of Armenia, Sputnik Armenia reports.
In a press conference for Russian media, Kocharyan cited "very serious doubts" about the authorities' actions.
"Both during and, especially, after the war, very serious doubts were expressed about the actions of the authorities and the Prime Minister himself. [Those doubts] were expressed by me, two colonel-generals, the third president and a host of other people," the ex-President said.
"It is not normal when the authorities cannot provide reasonable explanations. For example, why the mobilization, including the replenishment of the Armed Forces, was stopped on the 3rd day of the war? Why were experienced military officers, generals, colonels replaced or dismissed before the war? Why did the Prime Minister not accept [Russian President] Vladimir Putin's offer on October 19, knowing [from the General Staff] on the fourth day that the war would be lost?" Kocharyan said.