ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Ռուսաստանը չի միջամտում ՀՀ ներքին գործերին։
«Մեր արտաքին քաղաքականության մեջ, որն ուղղված է առանձին երկրների, պետությունների և միջազգային կազմակերպությունների հետ փոխգործակցությանը, մեր դիրքորոշումը հավասարակշիռ է, հստակ և միանշանակ՝ չմիջամտել ներքին գործերին։ Այն, ինչ տեղի է ունենում Հայաստանում, ինքնիշխան պետության ներքին գործն է, այդ պետությունում ընթացող քաղաքական գործընթաց է, ոչ մի այլ գնահատական լինել չի կարող»,-ասել է Զախարովան «Գովորիտ Մոսկվա» ռադիոկայանի եթերում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Խոսելով այն մասին, թե կարող է արդյոք ՌԴ-ն միջնորդ դառնալ Հայաստանում իրավիճակի կարգավորման հարցում, Զախարովան ասել է, որ այն, ինչ կատարվում է այնտեղ «ինքնիշխան պետության ներքին գործն է»։

Россия не вмешивается во внутренние дела Армении. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Наша позиция взвешенная, четкая и однозначная, которую мы исповедуем и в наших отношениях с внешним миром, и в нашей внешней политике, которая направления на выстраивание взаимодействия с отдельными странами, государствами, международными организациями – невмешательство во внутренние дела. Это (происходящее в Армении- ред.) внутреннее дело суверенного государства, политический процесс в этом государстве, никаких других оценок быть не может», – сказала Захарова, отвечая на вопрос о позиции России по событиям в Армении, пишет РИА Новости.
Говоря о том, может ли Россия стать посредником для урегулирования ситуации в Армении, Захарова подчеркнула, что происходящее там «внутреннее дело суверенного государства».