Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը հայտարարել է, որ մարտի 4-ի դրությամբ, ընդհանուր առմամբ, մոտ 2000 զոհված զինծառայողի մարմի փորձանմուշի նույնականացում է իրականացվել ԴՆԹ հետազոտության միջոցով:
Նա հավելել է, որ արդեն շատ փոքրաթիվ փորձանմուշներ կան, որոնք սպասում են փորձաքննության, գրում է Aysor.am-ը։
Արձագանքելով դիտարկմանը, թե զինծառայողների ծնողներից ոմանք հայտարարել էին, որ ԴՆԹ անալիզները երբեմն կեղծվում են, Ավանեսյանը պատասխանել է․ «2-3 բողոք է եղել, որոնք անհատական քննվել են, պարզաբանվել են և որևէ սխալի կամ անվստահության տեղ չի մնացել»։
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից մինչև 2021 թվականի փետրվարի 13-ը ներառյալ կատարվել է 3577 դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն: Ավելի վաղ Ազգային ժողովում փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը հայտարարել էր, որ հայկական կողմի զոհերի թիվը 4000-ը չի անցնելու։

Around 2000 bodies and remains of victims killed in the Nagorno-Karabakh war have been identified through DNA analysis, Armenian Health Minister Anahit Avanesyan said Thursday, March 4.
According to Avanesyan, only a small number of bodies remain to be identified.
Asked about possible errors in the process, given that the parents of some fallen servicemen have raised concerns that DNA tests are allegedly sometimes falsified, the Health Minister said there have only been 2-3 such complains, and those cases have been processed individually.
"It has been clarified that there is no room for error or mistrust," Avanesyan said.
The Health Ministry revealed in mid-February that the bodies of more than 3500 victims had been examined as of February 13. Armenia's Deputy Prime Minister Tigran Avinyan said earlier that the number of victims killed in the six weeks of war would not surpass 4000.