Մինչև 2021թ․ ավարտը Հայաստանում նախատեսվում է Covid-19-ի դեմ պատվաստել բնակչության 10-15%-ը։ Այդ մասին տեղեկացրել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
Ըստ նրա, արդեն որոշված են ռիսկի խմբերը, որոնք առաջին հերթին կապահովվեն պատվաստանյութով, գրում է ԱՌԿԱ-ն։
«Մեր գնահատմամբ, այդ խմբերի պատվաստումը կկազմի բնակչության 10-15%-ը։ Նախատեսվում է, որ պատվաստման այդ ծրագիրը կավարտվի մինչև տարեվերջ»,-ասել է նա։
Ընդ որում, նա նշել է, որ կախված պատվաստանյութի գնից և հնարավորություններից կառավարությունն ամեն հնարավորը կանի, որպեսզի այդ շրջանակն ընդլայնվի և հնարավորինս շատ մարդ պատվաստվի։
Նա նշել է, որ ռուսական «Սպուտնիկ V»-ից բացի մասնագիտական խորհուրդն առաջարկել է գնել նաև AstraZeneca պատվաստանյութը՝ այդ ուղղությամբ աշխատանքներ են ընթանում։
Ավելի վաղ առողջապահության նախարարության Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի փոխտնօրեն Գայանե Սահակյանը հայտնել էր, որ Կորոնավիրուսի դեմ առաջին պատվաստանյութը, որը կգնի Հայաստանը, «Սպուտնիկ V»-ն է լինելու։ Նա նշել է նաև, որ կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումներն արդեն սկսվել են հիվանդների ու բուժաշխատողների շրջանում. ՌԴ առողջապահության նախարարության կողմից Հայաստանը նվեր էր ստացել պատվաստանյութ` նախ 30, հետո` 1000 մարդու համար (2060 դեղաչափ)։
Պատվաստանյութերի նոր խմբաքանակով, ըստ Սահակյանի, մարտի կեսերին կշարունակեն պատվաստումներն ինչպես բուժաշխատողների շրջանում, այնպես էլ խոցելի խմբերում` 65-ից բարձր տարիք և քրոնիկ հիվանդություններ ունեցողների շրջանում։

4 Март 2021 - 14:20 AMT
Армения до конца 2021 года планирует вакцинировать от коронавируса 10-15% населения. Об этом заявила 4 марта журналистам после заседания правительства министр здравоохранения РА Анаит Аванесян.
По ее словам, уже определены группы риска, которые будут обеспечены вакциной в первую очередь, пишет АРКА.
«По нашим оценкам, при вакцинации этой группы должны покрыть 10-15% населения. Планируется, что эта программа вакцинации будет завершена до конца года», – сказала Аванесян.
При этом она отметила, что в зависимости от цены на вакцины и возможностей правительства будет сделано все возможное, чтобы число было расширено и максимально больше людей было вакцинировано.
Она отметила, что помимо российской вакцины Спутник V, профессиональный совет предложил закупить AstraZeneca, по которой уже четко можно сказать, что ведутся работы.
Ранее Аванесян сообщила, что в малом объеме вакцинация уже началась за счет переданного в дар от России определенного объема вакцин, в ближайшее время планируется получить новую партию и начать вакцинацию с марта. Она отметила, что для групп риска вакцинация будет носить добровольный характер, для остальных – платной, но цена пока неизвестна, также как и сколько государство направит на данные цели.
Профессиональная комиссия Минздрава Армении уже одобрила три вакцины от коронавируса – Спутник V, AstraZeneca и Pfizer.