Մինչև 2021թ․ ավարտը Հայաստանում նախատեսվում է Covid-19-ի դեմ պատվաստել բնակչության 10-15%-ը։ Այդ մասին տեղեկացրել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
Ըստ նրա, արդեն որոշված են ռիսկի խմբերը, որոնք առաջին հերթին կապահովվեն պատվաստանյութով, գրում է ԱՌԿԱ-ն։
«Մեր գնահատմամբ, այդ խմբերի պատվաստումը կկազմի բնակչության 10-15%-ը։ Նախատեսվում է, որ պատվաստման այդ ծրագիրը կավարտվի մինչև տարեվերջ»,-ասել է նա։
Ընդ որում, նա նշել է, որ կախված պատվաստանյութի գնից և հնարավորություններից կառավարությունն ամեն հնարավորը կանի, որպեսզի այդ շրջանակն ընդլայնվի և հնարավորինս շատ մարդ պատվաստվի։
Նա նշել է, որ ռուսական «Սպուտնիկ V»-ից բացի մասնագիտական խորհուրդն առաջարկել է գնել նաև AstraZeneca պատվաստանյութը՝ այդ ուղղությամբ աշխատանքներ են ընթանում։
Ավելի վաղ առողջապահության նախարարության Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի փոխտնօրեն Գայանե Սահակյանը հայտնել էր, որ Կորոնավիրուսի դեմ առաջին պատվաստանյութը, որը կգնի Հայաստանը, «Սպուտնիկ V»-ն է լինելու։ Նա նշել է նաև, որ կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումներն արդեն սկսվել են հիվանդների ու բուժաշխատողների շրջանում. ՌԴ առողջապահության նախարարության կողմից Հայաստանը նվեր էր ստացել պատվաստանյութ` նախ 30, հետո` 1000 մարդու համար (2060 դեղաչափ)։
Պատվաստանյութերի նոր խմբաքանակով, ըստ Սահակյանի, մարտի կեսերին կշարունակեն պատվաստումներն ինչպես բուժաշխատողների շրջանում, այնպես էլ խոցելի խմբերում` 65-ից բարձր տարիք և քրոնիկ հիվանդություններ ունեցողների շրջանում։

Armenia is planning to vaccinate 10-15% of the population against the coronavirus by the end of 2021, Minister of Health Anahit Avanesyan told reporters after a government meeting on Thursday, March 4.
Avanesyan said people at increased risk of severe illness from the virus have already been identified to receive the jabs.
“According to our estimates, 10-15% of the population should be covered when the vaccination program ends by the end of the year, ”Avanesyan said.
She also noted that, depending on the price of vaccines, the government will do everything to expand the number of people getting the shots. In addition to the Russian vaccine Sputnik V, Avanesyan added, a professional council has proposed to purchase AstraZeneca jabs too.
An health official said earlier that the first vaccine against coronavirus to be purchased by Armenia will be Russia's Sputnik V.
In the first stage of vaccination, priority will be given to people aged over 65, those who have underlying health conditions, and medical workers. In the second stage, teachers, educators, employees of the Ministry of Emergency Situations, military personnel, employees of the justice sector and public transport, as well as civil servants will get Covid-19 shots.