Հայաստանում մարտի 5-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 173,749-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 442-ով: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
Մահվան ևս 9 դեպք է գրանցվել, 7-ը՝ կորոնավիրուսից և 2 դեպք, երբ պացիենտներն ունեցել են կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 3215 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 822։
Ապաքինվել է ևս 378 մարդ։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 164,463 է։ Փաստացի բուժվողների թիվն աճել է՝ հասնելով 5249-ի։

The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 442 to reach 173,749 on Friday, March 5 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 378 more people have recovered, seven patients have died from Covid-19, while two others carrying the virus have died from other causes in the past 24 hours.
A total of 2825 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 164,463 people have recovered, 3215 have died from the coronavirus in the country, while 822 others carrying the virus have died from other causes.