Երկրում ստեղծված համաճարակային իրավիճակից ելնելով առողջապահության նախարարությունը մարտի 5-ին վերաբացել է մոտ 250 մահճակալ հզորությամբ «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոնի ինֆեկցիոն մասնաճյուղը, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է փոխնախարար Գևորգ Սիմոնյանը։
Նա հիշեցրել է, որ հանրապետության մահճակալային հզորությունները սահմանափակ են:
Մարտի 4-ին նախարար Անահիտ Ավանեսյանը հայտնել էր, որ կորոնավիրուսի դեպքերը երկրում ավելացել են և անհրաժեշտէ խստորեն վերադառնալ դիմակ կրելուն ու վարակը կանխող այլ միջոցառումներին։ Նախարարը նշել էր, որ եթե հունվար-փետրվար ամիսներին թեստավորվածների 5-7%-ն էր վարակված, ապա այժմ՝ 16%-ը։

Министерство здравоохранения Армении в связи с увеличением случаев заражения коронавирусом в стране 5 марта возобновило работу инфекционного отделения ереванского медцентра «Сурб Аствацамайр» в 250 коек. Об этом сообщил замминистра здравоохранения РА Геоврг Симонян.
«Коечные мощности в республике ограничены», – напомнил он.
Ранее глава Минздрава Анаит Аванесян заявила, что если в январе – начале февраля было 5-7% положительных случаев в общем числе тестов, то в марте это число достигло 16%. Поэтому, по ее словам, необходимо вернуться к строгому соблюдению режима ношения масок и соблюдению других превентивных средств.