Հայաստանում մարտի 6-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 174,257-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 508-ով: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
Մահվան ևս 6 դեպք է գրանցվել, 4-ը՝ կորոնավիրուսից և 2 դեպք, երբ պացիենտներն ունեցել են կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 3219 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 824։
Ապաքինվել է ևս 191 մարդ։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 164,654 է։ Փաստացի բուժվողների թիվն աճել է՝ հասնելով 5560-ի։

The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 508 to reach 174,257 on Saturday, March 6 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 191 more people recovered, four patients died from Covid-19, while two others carrying the virus died from other causes in the past 24 hours.
A total of 3016 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 164,654 people have recovered, 3219 have died from the coronavirus in the country, while 824 others carrying the virus have died from other causes.