ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը երկարացրել է Իրանի դեմ գործող պատժամիջոցների ռեժիմը, որը Վաշինգտոնը սահմանել է 1995-ին։ Պատժամիջոցները երկարացվել են 1 տարով։
«Իրանի կառավարության գործողություններն ու քաղաքականությունը նախկինի պես մեծ սպառնալիք են ԱՄՆ ազգային անվտանգության, արտաքին քաղաքականության և տնտեսության համար»,- ասվում է փաստաթղթում, գրում է Deutsche Welle-ն։
Բայդենն Իրանի համար վտանգավոր է համարել «հրթիռների և այլ ասիմետրիկ և սովորական սպառազինությունների մշակումն ու տարածումը, աջակցությունն ահաբեկչական խմբավորումներին և Իսլամական հեղափոխության պաշտպանների կորպուսի վնասակար գործունեությունը»։
Իրանի դեմ պատժամիջոցներն ԱՄՆ-ն երկարացնում է ամեն տարի, սակայն, ըստ դիտորդների՝ այս անգամ դա արվել է Իրանի հետ միջուկային գործարքին ԱՄՆ հնարավոր վերադարձի ֆոնին, ինչպես նախընտրական շրջանում խոստացել է Բայդենը։ ԱՄՆ-ն, սակայն, պահանջում է, որ սկզբից Իրանը վերադառնա գործարքի պայմանների պահպանմանը, որի դեպքում հնարավոր կլինի մեղմացնել պատժամիջոցները։ Իրանն, իր հերթին, պնդում է հակառակ հաջորդակնությունը։

Президент США Джо Байден продлил санкционный режим против Ирана, введенный Вашингтоном в 1995 году.
«Действия и политика правительства Ирана по-прежнему представляют необычную и чрезвычайную угрозу для национальной безопасности, внешней политики и экономики Соединенных Штатов», – говорится в документе за подписью Байдена, пишет Deutsche Welle.
Санкции США против Ирана продлеваются ежегодно, однако наблюдатели обратили внимание на тот факт, что на этот раз соответствующий шаг предпринят на фоне возможного возвращения США в международную атомную сделку с Ираном, как это обещал Байден в ходе предвыборной кампании. Вашингтон по инициативе президента Дональда Трампа вышел из договора в 2018 году. Иран в ответ начал постепенно отходить от обязательств, в частности, в вопросе обогащения урана.
К опасным для США действиям Ирана Байден отнес «распространение и разработку ракет и других асимметричных и обычных вооружений, кампанию региональной агрессии, поддержку террористических группировок и зловредную деятельность Корпуса стражей Исламской революции и их приспешников».
В документе указывается, что срок действия санкций против Ирана продлен на период после 15 марта 2021 года.
Евросоюз предложил обсудить данную тему на неформальной встрече стран-участниц договора. США согласились, но Тегеран ответил отказом. Официальный представитель иранского МИД Саид Хатибзаде пояснил, что Иран не видит условий для проведения такой встречи, поскольку в позиции Вашингтона не произошло никаких изменений.