Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ելույթը ստիպում է հարցնել՝ ով է իրականում ֆաշիզմի լեզվով խոսում և ինչպես է այս պայմաններում խաղաղություն լինելու, հայտարարել է մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը՝ մեջբերելով Ալիևի հայտարարություններից մի քանիսը։
«Սրանք հատվածներ են Ադրբեջանի նախագահի «Նոր Ադրբեջան» կուսակցության 2021թ. մարտի 5-ի 7-րդ համագումարի ելույթից: Այս ելույթը ստիպում է ուղղակի հարց տալ` ո՞վ է իրականում ֆաշիզմի լեզվով խոսում ու ինչպե՞ս է խաղաղությունը լինելու այս պայմաններում, երբ երկրի նախագահն է հպարտությամբ ընդգծում, որ Հայաստանի ու նրա բնակչության նկատմամբ ատելությամբ է լցված մի ողջ սերունդ»,-գրել է Թաթոյանը:
ՄԻՊ-ը մասնավորապես մեջբերել է Ալիևի խոսքերը, թե իր երկրում երիտասարդ սերունդը մեծացել է «թշնամու հանդեպ ատելության զգացումով և հենց այդ երիտասարդ սերունդն է մեր հողերը ազատագրել օկուպանտներից»։
«Հիմա Հայաստանը մեկուսացված վիճակում է, իսկ մենք մեր հարևանների հետ շատ արդյունավետ բարեկամական, ջերմ հարաբերություններ ենք կառուցել, և դա էլ էր պատրաստություն։ Ես ուզում եմ բացահայտ ասել՝ եթե այս ոլորտում աշխատանքներ չտարվեին, Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմում կարող էին դժվարություններ առաջանալ։ Իսկ Հայաստանը ինքն իրեն մեկուսացրեց։ Այսինքն մենք նրանց մեկուսացրինք տարածաշրջանային բոլոր նախագծերից, նավթագազային ծրագրերից, մենք կործանել ենք նրանց տնտեսությունը և հպարտությամբ կարող ենք ասել այդ մասին։ Ցանկացած անկախ տնտեսական փորձագետ կարող է ասել, որ դրա հիմնական գործոնը մենք ենք։ Մենք Հայաստանը դարձրինք անորոշ, անկայուն և ապագա չունեցող մի երկիր։ Այնտեղ առաջացան դեմոգրաֆիկ խնդիրներ, ինչը հանգեցրեց տնտեսական շուկայի սահմանափակմանը»,-հայտարարել է Ալիևը։
2020-ի սեպտեմբերի 27-ին սկսված 44-օրյա պատերազմից հետո՝ նոյեմբերի 10-ին պատերազմի դադրեցման հայտարարություն արվեց, որից հետո հայկական կոմղը տարածքային զիջումների գնաց։ Դրանից հետո՝ հունվարի 11-ին տրանսպորտային ապաշրջափակման մասին փաստաթուղթ էր ստորագրվել։

Armenian Human Rights defender Arman Tatoyan has published segments from the speech of the Azerbaijani President Ilham Aliyev addressed to his party, "New Azerbaijan", at a Congress on March 5. In his remarks, the Azeri leader proudly stressed that an entire generation has grown up with hatred towards Armenia and its population.
Tatoyan said Aliyev's presentation begs the questions of who, after all, is speaking the language of fascism. Below are some excerpts from Aliyev's speech:
"The younger generation has grown up with (…) hatred for the enemy, and this young generation has liberated our lands from the invaders".
"Armenia is in an isolated state today, while we are building relations with all our neighbors very effectively, based on friendship and good neighborliness. This was also a kind of preparation. I want to say frankly that if preparatory work had not been done in this area, then we could have faced difficulties in the second Karabakh war. Armenia has isolated itself. In other words, we isolated it from regional projects, from oil and gas projects, ruined their economy, and we can say with a sense of pride that we are the main factor here, as any independent economic expert can confirm. We exposed Armenia as an ambivalent and unstable country with no future. Demographic problems arose, which in itself led to shrinking of the economy".
"Today Armenia shies away from cooperation, attempts to hamper the implementation of the Zangazur corridor. But they will fail. We will make them. We will force them. We will achieve our goals, just as we drove them out of our lands".