Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ելույթը ստիպում է հարցնել՝ ով է իրականում ֆաշիզմի լեզվով խոսում և ինչպես է այս պայմաններում խաղաղություն լինելու, հայտարարել է մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը՝ մեջբերելով Ալիևի հայտարարություններից մի քանիսը։
«Սրանք հատվածներ են Ադրբեջանի նախագահի «Նոր Ադրբեջան» կուսակցության 2021թ. մարտի 5-ի 7-րդ համագումարի ելույթից: Այս ելույթը ստիպում է ուղղակի հարց տալ` ո՞վ է իրականում ֆաշիզմի լեզվով խոսում ու ինչպե՞ս է խաղաղությունը լինելու այս պայմաններում, երբ երկրի նախագահն է հպարտությամբ ընդգծում, որ Հայաստանի ու նրա բնակչության նկատմամբ ատելությամբ է լցված մի ողջ սերունդ»,-գրել է Թաթոյանը:
ՄԻՊ-ը մասնավորապես մեջբերել է Ալիևի խոսքերը, թե իր երկրում երիտասարդ սերունդը մեծացել է «թշնամու հանդեպ ատելության զգացումով և հենց այդ երիտասարդ սերունդն է մեր հողերը ազատագրել օկուպանտներից»։
«Հիմա Հայաստանը մեկուսացված վիճակում է, իսկ մենք մեր հարևանների հետ շատ արդյունավետ բարեկամական, ջերմ հարաբերություններ ենք կառուցել, և դա էլ էր պատրաստություն։ Ես ուզում եմ բացահայտ ասել՝ եթե այս ոլորտում աշխատանքներ չտարվեին, Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմում կարող էին դժվարություններ առաջանալ։ Իսկ Հայաստանը ինքն իրեն մեկուսացրեց։ Այսինքն մենք նրանց մեկուսացրինք տարածաշրջանային բոլոր նախագծերից, նավթագազային ծրագրերից, մենք կործանել ենք նրանց տնտեսությունը և հպարտությամբ կարող ենք ասել այդ մասին։ Ցանկացած անկախ տնտեսական փորձագետ կարող է ասել, որ դրա հիմնական գործոնը մենք ենք։ Մենք Հայաստանը դարձրինք անորոշ, անկայուն և ապագա չունեցող մի երկիր։ Այնտեղ առաջացան դեմոգրաֆիկ խնդիրներ, ինչը հանգեցրեց տնտեսական շուկայի սահմանափակմանը»,-հայտարարել է Ալիևը։
2020-ի սեպտեմբերի 27-ին սկսված 44-օրյա պատերազմից հետո՝ նոյեմբերի 10-ին պատերազմի դադրեցման հայտարարություն արվեց, որից հետո հայկական կոմղը տարածքային զիջումների գնաց։ Դրանից հետո՝ հունվարի 11-ին տրանսպորտային ապաշրջափակման մասին փաստաթուղթ էր ստորագրվել։

Омбудсмен Армении Арман Татоян прокомментировал армянофобские высказывания в заявлениях президента Азербайджана Ильхама Алиева, задавшись вопросом, кто на самом деле говорит на языке фашизма, и как возможен мир в подобных условиях.
«Это отрывки из выступления президента Азербайджана на съезде партии «Ени Азербайджан» 5 марта. Это выступление заставляет задаться вопросом: кто на самом деле говорит на языке фашизма ,и каков будет мир в условиях, когда президент страны с гордостью подчеркивает, что целое поколение полно ненависти к Армении и ее народу», – отметил Татоян.
Он, в частности, выделил следующие отрывки из выступлений Алиева:
«Молодое поколение вырослос чувством ненависти к врагу; именно это молодое поколение освободило наши земли от оккупантов».
«Сейчас Армения находится в изолированном состоянии, а мы построили очень эффективные дружеские, теплые отношения с нашими соседями, и это также было подготовкой. Хочу прямо сказать, что, если бы в этой сфере не велось никаких работ, во Второй карабахской войне могли возникнуть трудности. А Армения сама себя изолировала. То есть мы изолировали ее от всех региональных проектов, нефтегазовых проектов, мы разрушили ее экономику, мы можем с гордостью сказать об этом. Любой независимый экономический эксперт может сказать, что мы – главный фактор. Мы сделали Армению неопределенной, нестабильной страной без будущего. Там возникли демографические проблемы, которые привели к ограничению экономического рынка».
«Сейчас Армения пытается помешать работе Зангезурского коридора, но у них ничего не получится. Мы достигнем всех наших целей, поскольку изгнали их с наших земель».
Выступления Алиева очень часто основаны на армянофобских высказываниях. Омбудсмен Армении неоднократно отмечал, что именно такая армяноненавистническая позиции лежит в действиях и ВС Азербайджана, которые с особой жестокостью совершали зверства в отношении мирных жителей Карабаха.