Արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը Կուբայի իր պաշտոնակից Բռունո Ռոդրիգես Պարիլյայի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում մտքեր է փոխանակել ինտեգրացիոն գործընթացների, մասնավորապես՝ ԵԱՏՄ շրջանակում գործակցության հեռանկարների շուրջ:
Այվազյանը կարևորել է ԵԱՏՄ արտաքին տնտեսական հարաբերությունների աշխարհագրական սահմանների ընդլայնումը։ Նախարարները վստահ են, որ դիտորդ պետության կարգավիճակը հնարավորություն կտա Կուբային առավել արդյունավետ փոխգործակցել ԵԱՏՄ անդամ երկրների հետ, մասնավորապես արդյունաբերության, առողջապահության, էներգետիկայի, տրանսպորտի, գյուղատնտեսության ոլորտներում։
ԱԳՆ-ից նշում են, որ երկուստեք ընդգծվել է հայ-կուբական քաղաքական երկխոսության ակտիվացման և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բնագավառներում փոխգործակցության ամրապնդման ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու պատրաստակամությունը:

Armenian and Cuban Foreign Ministers Ara Aivazian and Bruno Rodríguez Parrilla on Monday, March 8 discussed the prospects of cooperation within the Eurasian Economic Union.
The foreign policy chiefs of the two countries spoke on the phone to discuss political dialogue and bilateral relations, also within international organizations. Ayvazyan stressed the importance of expanding the geographical borders of the foreign economic relations of the Eurasian Economic Union, of which Armenia is a member.
The two agreed that Cuba, by becoming an observer state, will get to cooperate with the EAEU member states more effectively, particularly in the fields of industry, healthcare, energy, transport, agriculture.
The Eurasian Economic Union (EAEU), an international organization for regional economic integration, includes Armenia, Russia, Kazakhstan, Belarus and Kyrgyzstan.