Ռուս խաղաղապահների աջակցությամբ Մարտակերտի հիվանդանոցը սկսել է հիվանդների ընդունելությունը, իսկ դպրոցներում վերականգնվել է ուսումնական գործընթացը։
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունից նշում են, որ ռուսական խաղաղապահ զորախմբի մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի սակրավորները շարունակում են հետազոտել Արցախում մասնավոր տների և ենթակառուցվածքների կարևոր օբյեկտներում պայթյունավտանգ առարկաների առկայությունը:
Ռուս խաղաղապահների կողմից 27 դիտակետում իրադրության շուրջօրյա մոնիթորինգ և հրադադարի ռեժիմի պահպանման վերահսկողություն է իրականացվում: Հրադադարը պահպանվում է շփման գծի ամբողջ երկայնքով:
2020-ի նոյեմբերի 23-ից ռուսական սակրավորների կողմից չպայթած զինամթերքից ընդհանուր առմամբ մաքրվել է 1623 հա տարածք, 508 կմ ճանապարհ, 1577 շենք-շինություն, այդ թվում՝ 30 սոցիալապես նշանակալից օբյեկտ, հայտնաբերվել և վնասազերծվել է 25,154 պայթուցիկ առարկա:

A hospital has resumed medical services, while schools have restored educational processes in the city of Martakert, Artsakh (Nagorno-Karabakh) thanks to the assistance of Russian peacekeepers, the Ministry of Defense of Russia said in a statement on Tuesday, March 9.
The sappers of the Humanitarian Response Center of the Russian peacekeeping contingent in Artsakh continue working in the area to discover and dispose of explosives in private houses and infrastructure.
Since November 23, 2020, the Russian specialists have cleared a total of 1,623 hectares of territories, 508 km of road, 1,577 buildings from unexploded ordnance, finding and neutralizing 25,154 explosives.
"The ceasefire is being observed along the entire contact line," the statement reads.
Russian peacekeepers at 27 observation posts carry out round-the-clock of the ceasefire in Karabakh.