Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսն Իրաք ուղևորության ժամանակ Մոսուլում այցելել է տեղի ավերված հայկական եկեղեցի։ Այդ մասին Twitter-ի իր միկրոբլոգում տեղեկացրել է կաթոլիկ Crux առցանց թերթի բյուրոյի ղեկավար Ինես Սան Մարտինը։
«Մոսուլից հեռանալուց առաջ Հռոմի պապն այցելել է ավերված սիրիական ուղղափառ և հայկական եկեղեցիներ»,-ասվում է նրա գրառման մեջ։
Հռոմի պապը Մոսուլի Տաճարների հրապարակում աղոթել է «Իսլամական պետության» ջիհադականների հետ պատերազմում զոհվածների համար։ Նա նշել է, որ քիստոնյաների զանգվածային արտագաղթն Իրաքից անչափելի վնաս է հասցրել ոչ միայն այդ համայնքներին, այլ ամբողջ հանրությանը, գրում է BBC-ին։
Ֆրանցիսկոս Առաջինի այցն Իրաք պատմական է համարվում՝ Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու հովվապետի առաջին այցն էր այդ երկիր։ Ուղևորության գլխավոր նպատակն էր Իրաքում քրիստոնյաների անվտանգ բնակության հարցը։ Այցը տեղի է ունեցել մարտի 5-8-ը;
2014թ․ ԻՊ զինյալները հարձակվեցին Մոսուլի Սբ Էջմիածին հայկական եկեղեցու վրա:Հունիսի 10-ին 65 հայ ընտանիքներ քահանայի հետ միասին ստիպված եղան հեռանալ քաղաքից, գրոհայինները իրենց հսկողության տակ առան Իրաքի երկրորդ քաղաքը:

9 Март 2021 - 11:42 AMT
Папа Римский Франциск в ходе своего визита в Ирак посетил разрушенную боевиками «Исламского государства» армянскую церковь в Мосуле. Об этом сообщила в Twitter корреспондент сайта Crux Инес Сан Мартин.
«Перед отъездом из Мосула Папа посетил разрушенные сирийские православные и армянские церкви», – говорится в сообщении.
Франциск посетил северные районы страны, ранее находившиеся под контролем группировки ИГ, и призвал христиан, вынужденных бежать оттуда, к возвращению в родные места. Выступая посреди руин четырех находившихся на площади Мосула церквей, уничтоженных исламистами, папа Франциск с горечью отметил, что массовый исход христиан из Ирака и в целом с Ближнего Востока причинил неизмеримый вред не только гражданам и их общинам, но и всему обществу, которое они покинули, пишет BBC.
Визит Папы в Ирак состоялся 5-8 марта.
В 2014 году боевики ИГ атаковали армянскую церковь Св. Эчмиадзин в Мосуле. 10 июня 65 армянских семей и священник были вынуждены покинуть город, а боевики взяли под контроль второй по величине город Ирака.