Արցախում հետպատերազմյան ժամանակահատվածում գործունեությունը վերսկսել է 2220-ից ավելի տնտեսվարող սուբյեկտ, հայտնել են Արցախի պետական եկամուտների կոմիտեից՝ նշելով, որ այդ թվում ներառված չեն պատերազմի ընթացքում գործունեությունը չդադարեցրածները։
Գործունեությունը վերսկսած տնտեսվարողներից 1932-ը՝ միջին և խոշոր սուբյեկտներ են, իսկ 2289-ը՝ արտոնագրային հարկ վճարող փոքր բիզնեսներ:
«Մասնավորապես՝ ընթացիկ տարվա հունվար-փետրվարին Ստեփանակերտում գրանցվել է 93 նոր տնտեսվարող, Ասկերանում՝ 13, Մարտակերտում՝ 15, Մարտունիում՝ 9: Ստեփանակերտում նոր տնտեսվարողներ են գրանցվել նաև Հադրութից ու Շուշիից»,-հայտնել են ԱՀ ՊԵԿ-ից։
Կառույցից նշել են նաև, որ Հադրութից գրանցվել է 3 կազմակերպություն, որից 2-ը՝ շինարարական, մեկը՝ հանրային սննդի կազմակերպման։

В Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике) после недавней 44-дневной войны более 2220 хозяйствующих субъектов возобновили свою деятельность. Об этом сообщает Комитет по государственным доходам Арцаха.
В это число не включены те хозяйствующие субъекты, которые в ходе войны не прекращали свою деятельность.
Из возобновивших деятельность хозяйствующих субъектов 1932 – средние и крупные субъекты. Отмечается, что продолжается процесс регистрации новых хозяйствующих субъектов.
«В частности, в январе-феврале 2021 года в Степанакерте было зарегистрировано 93 новых хозяйствующих субъекта, в Аскеране – 13, в Мартакерте – 15, в Мартуни – 9. В Гадруте зарегистрированы 3 организации, 2 из которых – строительные, одна – организация общественного питания», – сообщили в Комитете по госдоходам Арцаха.
Война в Карабахе прекратилась 10 ноября 2020 годе после подписания трехстороннего соглашения между Арменией, РФ и Азербайджаном.