ԶՈւ ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանը (որի պաշտոնավարումը, ըստ վարչապետի, արդեն ավարտվել է), անդրադառնալով ՀՀ կառավարության պաշտոնական կայքէջում հրապարակված վարչապետի հայտարարությանն իրեն պաշտոնից իրավունքի ուժող ազատված համարելու վերաբերյալ, հայտարարել է, որ իր դիրքորոշումն անփոփոխ է՝ և հայտարարությունը, և պաշտոնից ազատման ամբողջ գործընթացը հակասահմանադրական են։
«Իմ դիրքորոշումն անփոփոխ է․ ինչպես հրապարակված հայտարարությունը, այնպես էլ պաշտոնից ազատման ամբողջ գործընթացը հակասահմանադրական են, ինչը հերթական անգամ հաստատում է, որ առկա ճգնաժամի հայրենանպաստ լուծումը հնարավոր է ապահովել բացառապես Հանրապետության վարչապետի հրաժարականի և արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում:
Սահմանադրության և իրավունքի գերակայությունն ապահովելու և ուժը բացառապես իրավունքի հիման վրա իրացնելու նպատակով դիմել եմ ՀՀ վարչական դատարան։ Ես իմ ծառայությունը հայրենիքին և հայ ժողովրդին շարունակելու եմ այլ կարգավիճակով։
Հարգելի՛ գեներալներ, սպաներ և զինվորներ, Զինված ուժերի բացառիկ առաքելությունը հայրենիքի անվտանգության ապահովումն է, ուստի հորդորում եմ շարունակելու ձեր անձնուրաց և ազգանվեր ծառայությունը բացառապես հայրենիքին և ժողովրդին՝ հանուն Զինված ուժերի զարգացման և Հայաստանի ու Արցախի հզորացման», – ասված է Գասպարյանի ուղերձում:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 10-ի առավոտյան ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է, որ ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանն իրավունքի ուժով համարվում է ազատված զբաղեցրած պաշտոնից։ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը դիմել է ՍԴ՝ հույս հայտնելով, որ որոշման կայացումն իրավական որոշակիություն կբերի և և կնպաստի ներկայիս ճգնաժամի հանգուցալուծմանը:

10 Март 2021 - 09:29 AMT
Начальник Генерального штаба ВС Армении Оник Гаспарян, по закону считающийся освобожденным от должности, 10 марта распространил заявление, в котором отметил, что его позиция неизменна и он продолжает считать антиконституционным и процесс своего увольнения, и заявления премьер-министра РА Никола Пашиняна.
«Моя позиция неизменна: как опубликованное заявление, так и весь процесс освобождения от должности антиконституционны, что в очередной раз подтверждает, что благоприятное для Родины решение существующего кризиса возможно обеспечить исключительно в результате отставки премьер-министра республики и внеочередных парламентских выборов.
С целью обеспечения верховенства Конституции и права в Республике Армения и реализации силы исключительно на основе права я обратился в административный суд РА», – заявил Гаспарян.
По его словам, он продолжит свою службу Родине и армянскому народу в ином статусе. Гаспарян призвал военных продолжить свою «самоотверженную и патриотическую службу исключительно родине и народу во имя развития Вооруженных сил и усиления Армении и Арцаха».