ՀՀ և ՌԴ պաշտպանության նախարարներ Վաղարշակ Հարությունյանը և Սերգեյ Շոյգուն հեռախոսազրույցի ժամանակ քննարկել են երկկողմ ռազմական և ռազմատեխնիկական գործակցության տարբեր ասպեկտներ։
«Անդրադարձ է եղել նաև ընթացիկ իրավիճակին Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների տեղակայման շրջաններում, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի»,- ասվում է ՌԴ ՊՆ հաղորդագրության մեջ, գրում է Interfax.ru-ն։
Նշվում է, որ Շոյգուի և Հարությունյանի բանակցությունները տեղի են ունեցել Հայաստանում քաղաքական ճգնաժամի ֆոնին։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 10-ի առավոտյան ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է, որ ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանն իրավունքի ուժով համարվում է ազատված զբաղեցրած պաշտոնից։ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը դիմել է ՍԴ՝ հույս հայտնելով, որ որոշման կայացումն իրավական որոշակիություն կբերի և և կնպաստի ներկայիս ճգնաժամի հանգուցալուծմանը: Օնիկ Գասպարյանն իր հերթին հայտարարել է, որ իր դիրքորոշումն անփոփոխ է՝ և հայտարարությունը, և պաշտոնից ազատման ամբողջ գործընթացը հակասահմանադրական են, և որ ինքը դիմել է Վարչական դատարան։ Փաշինյանը միջնորդություն է ներկայացրել ԳՇ պաշտոնում Արտակ Դավթյանին նշանակելու վերաբերյալ։

10 Март 2021 - 15:21 AMT
Министры обороны Армении и РФ Вагаршак Арутюнян и Сергей Шойгу 10 марта провели телефонную беседу и обсудили военное сотрудничество и обстановку в Нагорном Карабахе. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны РФ.
«В ходе беседы затрагивались различные аспекты двустороннего военного и военно-технического сотрудничества, текущая обстановка в районах выполнения задач российскими миротворцами в Нагорном Карабахе, а также другие вопросы, представляющие взаимный интерес», – говорится в сообщении.
В 2021 году сообщалось о телефонных переговорах глав военных ведомств России и Армении 21 января, 1, 25 и 27 февраля.
В Нагорном Карабахе действует российский миротворческий контингент. Его ввели после того, как 10 ноября 2020 года в Карабахе были прекращены боевые действия между армянскими и азербайджанскими силами. Российский миротворческий контингент в Нагорном Карабахе насчитывает 1960 военнослужащих. В его основе – подразделения 15-й отдельной мотострелковой бригады Центрального военного округа.