Հայաստանում Մարդու իրավուքնների պաշտպանի գրասենյակն ավելի բարձր վարկանիշ ունի, քան վարչապետի աշխատակազմը: Այս մասին են փաստում 2021-ի փետրվարին Ամերիկյան «Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի» (International Republican Institute) անցկացրած հարցման արդյունքները։
Հարցվածների 30%-ը շատ բարենպաստ է գնահատել ՄԻՊ-ի աշխատանքը, 29%-ը նույն կերպ գնահատել է վարչապետի աշխատակազմի աշխատանքը, բանակն այս ցանկում բացարձակ առաջատար է՝ 50%։
ՄԻՊ գրասենյակին հավասար՝ «շատ բարենպաստ» են գնահատել նաև Հայ առաքելական եկեղեցու գործունեությունը. ՀԱԵ-ին վստահում է հարցվածներ 30%-ը։
Ոստիկանության գործունեությունը շատ վստահելի է համարել հարցվածների 26%-ը, նախագահի աշխատակազմինը՝ 7%-ը։
Միևնույն ժամանակ, հարցվածների 16%-ը չի վստահում ՄԻՊ-ին, 28%-ը՝ վարչապետի աշխատակազմին, 29%-ը Հայ առաքելական եկեղեցուն, 40%-ը՝ նախագահի աշխատակազմին։ Անվստահության ամենամեծ բաժինն ընկնում է Ազգային ժողովին ու քաղաքական կուսակցություններին․ ԱԺ-ին չի վստահում հարցվածների 42%-ը, կուսակցություններին՝ 51%-ը։
Քաղաքացիների 33%-ն ասել է, որ հաջորդ կիրակի ընտրությունների դեպքում իրենք կընտրեին «Իմ քայլը» դաշինքին, 3%-ը, որ կընտրի «Բարգավաճ Հայաստանին», 2%-ը՝ Ռոբերտ Քոչարյանին։ Հարցվածների 42%-ը հայտնել է, որ ոչ ոքի օգտին չի ուզում քվեարկել։

11 Март 2021 - 11:49 AMT
Офис Защитника прав человека в Армении имеет более высокий рейтинг, чем аппарат премьер-министра республики. Об этом свидетельствуют данные опроса, проведенного в феврале американским Международным республиканским институтом (International Republican Institute, IRI).
30% опрошенных очень положительно оценили работу омбудсмена, 29% так же оценили работу аппарата премьер-министра, абсолютным лидером в этом рейтинге является армия – 50%.
Наравне с офисом омбудсмена опрошенные оценили деятельность Армянской апостольской церкви как «очень благоприятную». 30% респондентов доверяют AAЦ.
26% респондентов посчитали деятельность полиции очень надежной, 7% – аппарата президента.
При этом 16% респондентов не доверяют Защитнику прав человека, 28% не доверяют аппарату премьер-министра, 29% не доверяют Армянской апостольской церкви, а 40% не доверяют администрации президента. Наибольшая доля недоверия приходится на Национальное собрание РА и политические партии: 42% респондентов не доверяют Национальному собранию, 51% – не доверяют партиям.
33% граждан заявили, что в случае проведения выборов в ближайшее воскресенье проголосуют за правящий блок «Мой шаг», 3% – за «Процветающую Армению», 2% – за второго президента Роберта Кочаряна. 42% респондентов заявили, что не хотят ни за кого голосовать.