Պատերազմում զոհվածների դեռևս չնույնականացված մարմիններից որոշները հնարավոր չի լինի ճանաչել` չնայած չկան փորձանմուշներ, որոնք մեկ անգամ չեն փորձաքննվել, հայտարարել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, փոխանցում է Factor Tv-ն։
«Ցավոք սրտի կան մարմիններ, մասունքներ, որոնք շատ վնասված են և դրանցից ԴՆԹ անջատել և փորձաքննություն իրականացնելը բավական բարդ գործընթաց է։ Եվ մենք կապի մեջ ենք միջազգային այլ բարձրակարգ ինստիտուտների, փորձագետների հետ։ Հիմա աշխատում ենք մնացած շատ բարդ փորձաքննությունների վրա, տեսնենք՝ ինչ արդյունք կունենանք։ Կունենանք, իհարկե, մի փոքր թիվ, որը չեն կարողանա անջատել, կան մասունքներ, որոնք այնքան վնասված են, որ նույնիսկ այլ երկրում չի հաջողվի դրանց փորձաքննությունն անցկացնել»,- ասել է նա՝ նշելով,որ առայժմ ասել չի կարող, թե ինչ է լինելու այդ մասունքների հետ։
Ավանեսյանի խոսքով՝ կա մոտ 210 փորձանմուշ (ոչ մարմին), որոնց հետ աշխատանքը բարդ է՝ վնասված լինելու պատճառով։
Նախարարը նշել է, որ Մեծամորում հատուկ սառնարաններում դեռ մարմիններ են պահպանվում, դրանց կոնկրետ թվի մասին նախարարը տվյալներ չունի։ Նա հայտնել է, որ 2200-ից ավելի զինծառայողի մարմին ճանաչվել է, 180 ծնող ԴՆԹ պատասխանի է սպասում, 2400 անձ է հանձնել ԴՆԹ անալիզ։
44-օրյա պատերազմից հետո Հայաստանում զոհերի ու անհետ կորածների վերջնական թիվը դեռ հայտնի չէ։ Ադրբեջանական կողմում կան նաև գերիներ, որոնց հստակ թվի մասին նույնպես տվյալներ չկան, այդ երկիրը գերիներին որպես ահաբեկիչ է ներկայացնում։

Armenian Health Minister Anahit Avanesyan has said that the country won't be able to identify some of the remains of the victims of the Nagorno-Karabakh war as decomposition has erased all identifiable features, Factor TV reports.
Avanesyan said some of the bodies are severely damaged, which means they can't be identified even through DNA analysis.
"We are in close contact with international experts and top institutions. Right now, though, we are working on all the other complicated cases to see what we can find out," Avanesyan told a Cabinet meeting on Thursday, March 11.
The Health Minister did not say, however, what will happen to the unidentified remains, but did say that around 210 samples (not bodies – Ed.) are being processed at the moment.
Avanesyan also revealed that more than 2200 remains have been identified, while 180 parents are waiting for the results of DNA tests.
The Armenian side has not published the final number of victims and missing persons following the end of military hostilities in Nagorno-Karabakh in November 2020. Furthermore, Azerbaijan is still holding and refusing to return many Armenian prisoners of war, the exact number of whom is not known either.