Լիբանանահայ Մարալ Նաջարյանն Ադրբեջանում մոտ 4 ամիս գերությունից հետո վերադարձել է Բեյրութ ու պատմել Շուշիից գերեվարվելու, գերության մեջ անցկացրած օրերի մասին, փոխանցում է «Շանթը»:
Մարալի խոսքով՝ գերեվարվել է Շուշի հասնելուց հետո, որտեղ իրեն և տաքսու վարորդ Վիգեն Էուլջեքյանին անմիջապես շրջապատել են, վերցրել իրերը, խոստացել՝ եթե խնդիր չլինի, բաց կթողնեն: Նրանք, սակայն, տեսել են տաքսու վարորդ Վիգենի՝ կամավորականի հագուստով նկարները, եզրակացրել են, թե «ահաբեկիչ են»։
«Վիգենին ծեծեցին, հետո մեզ նստեցրին ջիպի մեջ։ Մեքենայում գազի բալոններ կային, դռներն ու պատուհանները փակեցին։ Իմ աչքերը բաց էին, Վիգենի աչքերը՝ փակ։ Մտածեցի, որ մեզ ողջ-ողջ այրելու են։ Շատ վախեցա այդ ժամանակ, հույս չունեի, որ ողջ կմնամ։ Բայց աղոթում էի, ասում էի` Աստված, ինձ ուժ ու կարողություն տուր, որ դիմանամ»,- պատմել է Մարալը։
Նրա խոսքով՝ արդեն Ադրբեջանում իր հետ «մի քիչ լավ էին վարվում, բայց չես ասի, թե արտակարգ լավ»։
Լիբանանահայ կինը գերեվարվել էր Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև եռակողմ հայտարարության ստորագրումից անմիջապես հետո՝ նոյեմբերի 10-ին Շուշիում, որտեղ մեկնել էր անձնական իրերը վերցնելու։ 4 ամիս գերության մեջ մնալուց հետո Մարալ Նաջարյանը մարտի 10-ին ազատ է արձակվել ու վերադարձել տուն` Բեյրութ:
Նաջարյանի հետ գերեվարվել է նաև մեկ այլ լիբանանահայ՝ տաքսու վարորդ Վիգեն Էուլջեքյանը, որին Ադրբեջանը ներկայացնում է որպես $2500 դիմաց կռվող վարձկան, նրան 5 մեղադրանք է առաջադրվել։

12 Март 2021 - 12:35 AMT
«Думала, нас сожгут заживо»: Вернувшаяся из плена в Азербайджане армянка рассказала, как с ней обращались
Ливанская армянка Марал Наджарян, вернувшаяся в Бейрут из азербайджанского плена спустя 4 месяца, рассказала, как попала в плен на следующий день после прекращения войны в Карабахе, и как с ней обращались, передает «Шант».
По словам Марал, он попала в плен после приезда в Шуши, где ее и водителя такси Вигена Эулджекяна сразу окружили азербайджанские военные, забрали их вещи и пообещали, что, если не будет проблем, их отпустят. Однако в телефоне азербайджанцы увидели фотографии таксиста Вигена в одежде добровольца армянской армии и пришли к выводу, что они «террористы».
«Вигена избили. Потом нас усадили в джип. В машине были газовые баллоны, окна и двери закрыли. Глаза у меня открыты, а у Вигена закрыты. Я подумала, что нас сожгут заживо. В этот момент я очень испугалась. Я и не надеялась, что останусь жива. Но я молилась, просила Бога дать мне силы выдержать. Нас отвезли в Азербайджан», – рассказала женщина.
По словам Марал, с ней обращались более или менее хорошо, «не скажу, что очень хорошо, нормально».
Марал Наджарян переехала в Армению после взрыва в Бейрутском порту в августе 2020 года, а затем обосновалась в карабахском Шуши. Женщина попала в плен сразу после завершения войны, 10 ноября в Шуши, куда отправилась, чтобы забрать личные вещи. Наджарян является гражданкой Ливана и Армении. 10 марта женщину освободили.
Вместе с Марал Наджарян в плен был захвачен ливанский армянин Виген Эулджекян, которого Азербайджан выдает за наемника. Ему предъявлено обвинение по пяти статьям.