ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA) դիմել է Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենին և պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենին՝ նախազգուշացնելով Հայաստանի դեմ սպասվող «ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի» մասին:
«Ադրբեջանը և Թուրքիան նախապատրաստում են հարձակում Սյունիքի վրա: Հայաստանը կդառնա հաջորդ հարձակման թիրախը»,- Twitter-ի իր միկրոբլոգում հայտնել է ANCA-ն:
44-օրյա պատերազմից հետո հայկական կողմը Արցախում զիջումների է գնացել։ Սյունիքում ևս որոշ բնակավայրերից հողակտորներ և տներ են մնացել ադրբեջանական կողմում։ Պատերազմից հետո պարբերաբար ակտիվանում են նաև քննարկումները Սյունիքի անվտանգության ապահովման հարցով։

The Armenian National Committee of America (ANCA) has alerted U.S. President Joe Biden and Secretary of State Anthony Blinken about Turkey and Azerbaijan's planned attack on Armenia.
"Azerbaijan and Turkey are targeting Syunik, Armenia for their next attack," ANCA tweeted on Thursday, March 11.
ANCA's call for action comes amid bellicose rhetoric from both Turkey and Azerbaijan, targeting Armenia. Nationalists from the two countries have called for the occupation of Syunik province to end the detachment of Nakhchivan from Azerbaijan.