Հայաստանում մարտի 12-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 177,104-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 818-ով: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
Սա վարակի նոր դեպքերի ամենամեծ ցուցանիշն է դեկտեմբերի 22-ից ի վեր։
Մահվան ևս 5 դեպք է գրանցվել, 4-ը՝ կորոնավիրուսից և 1 դեպք, երբ պացիենտն ունեցել է կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 3243 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 835։
Ապաքինվել է ևս 277 մարդ։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 165,718 է։ Փաստացի բուժվողների թիվն աճել է՝ հասնելով 7308-ի։

The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 818 to reach 177,104 on Friday, March 12 morning, according to information provided by the Health Ministry, the biggest number of new daily cases since December 22.
Fresh figures also revealed that 277 more people recovered, four patients died from Covid-19, while one person carrying the virus died from other causes in the past 24 hours.
A total of 3934 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 165,718 people have recovered, 3243 have died from the coronavirus in the country, while 835 others carrying the virus have died from other causes.