12 Մարտ 2021 - 12:12 AMT
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Երևանն ու Բաքուն դրական են տրամադրված ԼՂ գծով եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեությանը։
«Ընդհանուր առմամբ, մենք նկատում ենք կառուցողական տրամադրվածությունը, որը ցուցադրում են Բաքուն և Երևանը ՌԴ, Ադրբեջանի և ՀՀ փոխվարչապետերի նախագահությամբ գործող եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակում»,-ասել է դիվանագետը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Զախարովան հիշեցրել է, որ խմբի գլխավոր նպատակը տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման մասին բարձրագույն մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացումն է։
«Մենք հուսով ենք, որ նման դրական տրամադրվածությունը և փոխընդունելի շփման կետերի որոնումը կգերակշռեն ինչպես Ադրբեջանի և ՀՀ պաշտոնական մեկնաբանություններում, այնպես էլ այդ երկրների մեդիադաշտում»,-ասել է Զախարովան։
Հունվարի 11-ին Մոսկվայում կայացած ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպման արդյունքներով ընդունվել է համատեղ հայտարարություն, ըստ որի տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային բոլոր կապերն ապաշրջափակելու նպատակով եռակողմ աշխատանքային խումբ է ստեղծվել։ Աշխատանքային խումբը ՀՀ-ից գլխավորում է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։

Ереван и Баку демонстрируют конструктивный настрой в рамках деятельности трехсторонней рабочей группы (Армения, РФ, Азербайджан) по Нагорному Карабаху. Об этом заявила 12 марта на брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Мы отмечаем в целом конструктивный настрой, который демонстрирует и Баку, и Ереван в рамках трехсторонней рабочей группы под председательством вице-премьеров России, Азербайджана и Армении», – сказала дипломат, пишет ТАСС.
Захарова напомнила, что ее главная задача заключается в реализации достигнутых на высшем уровне договоренностей о разблокировании всех экономических и транспортных связей в регионе.
«Мы рассчитываем, что такая же нацеленность на позитив и поиск взаимоприемлемых точек соприкосновения будет превалировать как в официальных комментариях, так и в медиапространстве Азербайджана и Армении», – добавила дипломат.