12 Մարտ 2021 - 12:12 AMT
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Երևանն ու Բաքուն դրական են տրամադրված ԼՂ գծով եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեությանը։
«Ընդհանուր առմամբ, մենք նկատում ենք կառուցողական տրամադրվածությունը, որը ցուցադրում են Բաքուն և Երևանը ՌԴ, Ադրբեջանի և ՀՀ փոխվարչապետերի նախագահությամբ գործող եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակում»,-ասել է դիվանագետը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Զախարովան հիշեցրել է, որ խմբի գլխավոր նպատակը տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման մասին բարձրագույն մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացումն է։
«Մենք հուսով ենք, որ նման դրական տրամադրվածությունը և փոխընդունելի շփման կետերի որոնումը կգերակշռեն ինչպես Ադրբեջանի և ՀՀ պաշտոնական մեկնաբանություններում, այնպես էլ այդ երկրների մեդիադաշտում»,-ասել է Զախարովան։
Հունվարի 11-ին Մոսկվայում կայացած ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպման արդյունքներով ընդունվել է համատեղ հայտարարություն, ըստ որի տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային բոլոր կապերն ապաշրջափակելու նպատակով եռակողմ աշխատանքային խումբ է ստեղծվել։ Աշխատանքային խումբը ՀՀ-ից գլխավորում է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։

Armenia and Azerbaijan show a constructive attitude within the activity of the trilateral working group (Russia, Armenia, Azerbaijan – Ed.) on Nagorno-Karabakh, the official representative of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova, told a briefing on Friday, March 12, TASS reports.
"We take note of the generally constructive attitude demonstrated by both Baku and Yerevan within the trilateral working group chaired by the vice-premiers of Russia, Armenia and Azerbaijan," the diplomat said.
Zakharova recalled that the main task of the working group is to implement the agreements reached by the leaders of the three countries to unblock all economic and transport links in the region.
"We expect that the same focus on the positive and the search for mutually acceptable points of contact will prevail both in official comments and within the media in Azerbaijan and Armenia," Zakharova added.
The Deputy PMs first meet in person on January 30 in Moscow to discuss new transport communications that would link Armenia, Russia and Azerbaijan. New rail and road routes in the South Caucasus will connect the Azerbaijani Autonomous Republic of Nakhichevan with the rest of the country, for which a road will be built through the territory of Armenia. There will also be road and rail routes through the territory of Azerbaijan to connect Armenia to Russia.