Հայաստանում մարտի 13-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 177,899-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 795-ով: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
Մահվան ևս 11 դեպք է գրանցվել, 10-ը՝ կորոնավիրուսից և 1 դեպք, երբ պացիենտն ունեցել է կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 3253 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 836։
Ապաքինվել է ևս 257 մարդ։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 165,975 է։ Փաստացի բուժվողների թիվն աճել է՝ հասնելով 7835-ի։

The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 795 to reach 177,899 on Saturday, March 13 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 257 more people recovered, 10 patients died from Covid-19, while one person carrying the virus died from other causes in the past 24 hours.
A total of 4464 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 165,975 people have recovered, 3253 have died from the coronavirus in the country, while 836 others carrying the virus have died from other causes.