ԱՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանն, Արցախի հանրային հեռուստատեսության եթերում անդրադառնալով ՊԲ կազմալուծման մասին լուրերին, հայտարարել է, որ երկիրն ունենալու է ավելի մոբիլ, մարտունակ զինված ուժեր։
«Որևէ մեկի մտքով թող չանցնի, որ Արցախը չի ունենալու Զինված ուժեր»,-ասել է նա։
Բալասանյանը տեղեկացրել է նաև, որ արդեն սկսվել է պայմանագրային հիմունքներով Պաշտպանության բանակի համալրումը՝ այն ընթանում է նորմալ տեմպով, սպասվածից նույնիսկ ավելի լավ։
Նա նշել է, որ ՊԲ կառուցվածքային փոփոխությունների մասին խոսելիս նկատի ունեն ավելի մարտունակ զորքի ձևավորում, որտեղ յուրաքանչյուրը մարտիկ պետք է լինի։
Բալասանյանը նշել է, որ նախատեսվում է բարձրացնել ՊԲ-ում պայմանագրային հիմունքով ծառայելու իրավունք ունեցողների տարիքային շեմը։
Նա նշել է, որ համագործակցությունը ՀՀ ԶՈւ հետ շարունակվում է և միշտ լինելու է։
«Արցախը երբեք չենք թողնելու որևէ մեկի գրկում, Արցախը լինելու է որպես սուբյեկտ, որպես հայկական, երբևէ Ադրբեջանի կազմում չի լինելու»,- ասել է Բալասանյանը:
Ավելի վաղ ՀՀ ՊՆ-ն, արձագանքելով այն հարցին, թե ճիշտ է արդյոք լրատվամիջոցներում տարածվող լուրը, թե նորակոչիկներն այլևս Արցախ չեն մեկնելու ծառայության, PanARMENIAN.Net ի հարցին ի պատասխան նշել էր, որ Զինված ուժերի համալրման հետ կապված (զորակոչի ուղղություն, թվաքանակ, ենթակառուցվածք) տեղեկությունները Կառավարության որոշմամբ համարվում են պետական-ծառայողական գաղտնիք ու հրապարակման ենթակա չեն։

The Secretary of the Security Council of Artsakh (Nagorno-Karabakh) Vitaly Balasanyan has weighed in on media reports about the alleged dissolution of the Defense Army on Artsakh, maintaining that the country will have more mobile, efficient armed forces.
"Let no one think that Artsakh will not have an Army," Balasanyan said in an interview with Karabakh's Public TV. The Secretary of the Security Council revealed that army recruitment on contractual basis is already underway.
According to him, structural changes in the Defense Army should result in the formation of a more efficient armed forces, where he said each soldier is a fighter. Balasanyan also said that cooperation with the Armed Forces of Armenia is and will always be ongoing.
"We will never leave Artsakh in anyone's arms. Artsakh will always be Armenian, it will never be part of Azerbaijan," Blasanyan added.
Balasanyan had earlier too commented on rumors about the disbandment of the Artsakh Defense Army and revealed that the country is now working on the formation of professional military units on contractual basis.