Մարտի 9-ին Եվրոպական դատարանը, հիմք ընդունելով ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի բազմաթիվ դիմումները, ինչպես նաև հաշվի առնելով, որ Ադրբեջանի կառավարությունը բազմիցս խախտել է Եվրոպական դատարանի սահմանած ժամկետները և չի տրամադրել ամբողջական տեղեկություն, որոշում է կայացրել Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների և պահվող քաղաքացիական անձանց իրավունքների ոտնահարումների խնդրի մասին ծանուցել ԵԽ Նախարարների կոմիտեին: Այդ մասին ասվում է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի ֆեյսբուքյան էջում։
Նշվում է, որ ռազմագերիների և պահվող քաղաքացիական անձանց մասով Եվրոպական դատարանի՝ Ադրբեջանի դեմ միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին որոշումները դեռևս ուժի մեջ են։ Միջանկյալ միջոցի որոշումներով Եվրոպական դատարանը պարտավորեցրել էր Ադրբեջանին տրամադրել տեղեկություն գերեվարված անձանց պահման պայմանների, առողջական վիճակի, ինչպես նաև նրանց վերադարձի ուղղությամբ ձեռնարկվող միջոցների մասին։
Ինչ վերաբերում է ՀՀ դեմ ներկայացված միջանկյալ միջոցների պահանջներին՝ Եվրոպական դատարանը նշել է, որ հաշվի առնելով ՀՀ կառավարության կողմից ներկայացված տեղեկության բնույթը՝ որոշել են չկիրառել միջանկյալ միջոցներ, և հետևաբար այս մասով անհրաժեշտություն չի եղել հարցի մասին ծանուցել Նախարարների կոմիտեին։
Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների ստույգ թիվը հայտնի չէ։ ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության անդամ, ԲՀԿ պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանում ամենամոտավոր հաշվարկներով 200-ից ավելի գերավարված հայ կա, այդ թվում՝ կանայք։

The European Court of Human Rights has notified the Committee of Ministers of the Council of Europe about violations of the rights of Armenian civilians and prisoners of war held in Azerbaijan. The ECHR's decision was based on the numerous applications of the Armenian representative before the ECHR, as well as the fact that the Azerbaijani government failed to provide complete information about the captives by deadlines set by the ECHR.
Armenia's Representative added that the Court's decisions to apply an interim measure against Azerbaijan regarding the prisoners of war are still in force.
The European Court had ordered Azerbaijan to provide information about the conditions of detention of the captives, their health, as well as the measures taken to return them.
The European Court also noted that given the nature of information provided by the Government of Armenia, it has decided to not apply interim measures, and therefore there is no need to notify the Committee of Ministers.