Աշխարհահռչակ ռոք երաժիշտ, System of a Down ռոք խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանը, Vulture կայքին տված հարցազրույցում անդրադառանալով ՀՀ ներքաղաքական իրավիճակին, հայտարարել է, որ դրա միակ լուծումը նոր արտահերթ ընտրություններն են։
«Արցախում պատերազմը պարտվելուց անմիջապես հետո ստորագրված ամոթալի զինադադարին (ես ասում եմ՝ «ամոթալի», որովհետև լավ է, որ պատերազմը դադարեց, և այլևս մարդիկ չէին զոհվի, բայց հրադադարի կետերը շատ վնասակար էին հայ ազգի համար), հետևեց Հայաստանի խորհրդարանում տեղի ունեցած անկարգությունը: Կարճ ժամանակ անց Կապիտոլիումում տեղի ունեցավ նույն բանը: Դա ինձ ստիպեց զգալ, որ այն, ինչ կատարվում է աշխարհում, շատ փոխկապակցված է: Ես կասեի, որ շատ մարդկանց ցույցերի են տանում այն ուժերը, որոնք շատ-շատ էգոիստ են իշխանությունը զավթելու հարցում, և դա նույնն է, ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ ամբողջ աշխարհում»,-ասել է նա, գրում է «Հայկական ժամանակը»:
Թանկյանն ասել է, որ նոյեմբերի 10-ի զինադադարից ի վեր «հայերը սգում են ոչ միայն զոհված երիտասարդների, այլ նաև դիկտատուրայի ու անպատժելիության մթնոլորտում շարունակական հարձակումների հետևանքով կորսված 2500-ամյա պատմական հայրենիքի համար»:
«Դա ակնհայտորեն Հայաստանում ստեղծում է անկայունություն և մեծ զայրույթ է առաջացնում Նիկոլ Փաշինյանի ներկայիս Կառավարության նկատմամբ: Նա հեղափոխական առաջնորդն էր, որը սկսեց կառավարել 2018-ի թավշյա հեղափոխությունից՝ Հայաստանի պատմության համար կուլմինացիոն պահից ի վեր»,- նկատել է նա:
Թանկյանը նաև նշել է, որ փողոցում գտնվող ընդդիմությունը բաղկացած է տարբեր կուսակցություններից, նրանց մեծ մասը կապված են հին իշխանությունների հետ և նույնիսկ խորհրդարանում ներկայացված չեն ու փորձում են օգտագործել պարտերազմում պարտությունը և վերադարձնել իշխանությունը.
«Նրանցից շատերը կապված են հին իշխանությունների վարչակարգերի հետ, որոնք փորձում են վերադարձնել իշխանությունը՝ որպես արդարացում օգտագործելով պատերազմում Հայաստանի պարտությունը: Դա շատ տհաճ իրավիճակ է: Մարդիկ զայրացած են: Հայերի մեծամասնությունն այժմ գտնվում է մի վիճակում, երբ չի պատկերացնում՝ որ ուժին կարող է սատարել: Շատերը բարկանում են Կառավարությունում տեղի ունեցածի պատճառով: Կան պատերազմի՝ սխալ ղեկավարման ու այլ թեմաների շուրջ չպարզաբանված հարցեր: Բայց մարդիկ նաև չեն վստահում նախկին օլիգարխիկ վարչակարգերին, որոնք մոտ 20 տարի շարունակ գողացել են քաղաքացիներից»,- ասել է ռոք երգիչը:
Նա նաև համոզմունք է հայտնել, որ ստեղծված իրավիճակում միակ լուծումը նոր արտահերթ ընտրություններն են, որոնց մասին խոսել է գործող Կառավարությունը, և արտահերթ ընտրությունները պետք է լինեն ավելի շուտ, քան՝ հերթականը: Ընդդիմությունը, Թանկյանի խոսքով, դեմ է արտահերթ ընտրությունների անցկացմանը, քանի որ կասկածներ ունի՝ իրենց ուժերն անգամ այդ պարագայում ավելի քիչ վստահություն կստանան, քան պատերազմում պարտված իշխանությունը:
«Միակ ճանապարհը հիմա ժողովրդավարությունն է: Բանակը չպետք է ստանձնի ղեկավարումը: Ընդդիմությունը՝ ևս: Ոչ ոք պարզապես չպետք է խլի իշխանությունը: Պետք է անցկացվեն արտահերթ ընտրություններ: Եվ դրանք պետք է լինեն 2.5 տարուց ավելի շուտ, երբ չի մոտենա հերթական ընտրությունների ժամկետը: Սա այն է, ինչ ես կարծում եմ»,- եզրափակել է նա:
Մարտի 13-ին ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ: Հանդիպումը տեղի է ունեցել նախագահի նախաձեռնած քննարկումների շրջանակում: Նախագահը և վարչապետը քննարկել են երկրում ստեղծված իրավիճակը, այն հանգուցալուծելու և ներքաղաքական ճգնաժամը հաղթահարելու ուղիները: Այդ համատեքստում որպես լուծում անդրադարձ է կատարվել խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների անցկացմանը:

System Of A Down frontman Serj Tankian believes the solution to the crisis in Armenia is a democratic, constitutional way forward, snap parliamentary elections in particular.
In an interview with Vulture, Tankian described the ceasefire deal signed by Armenia, Russia and Azerbaijan to end the war in Nagorno-Karabakh as "horrible" because the points of the ceasefire were very damaging to the Armenian nation.
"Since the November 10 ceasefire, Armenians have been grieving, not just for the young men that have died, but also for the 2,500-year-old historical homelands that we have lost to dictatorships who attacked with impunity and used disinformation along with high-grade weaponry. That obviously creates instability in Armenia, and it’s created a lot of grief and anger toward the current government of Nikol Pashinyan. He was the revolutionary leader that started the 2018 Velvet Revolution, a high point in history. Now is an incredibly low point in our history," the artist said.
"The street opposition is made up of different parties that are mostly not even in Parliament; a lot of them are tied to older ruling regimes trying to gain power back, using the capitulation, or defeat, of Armenia as the excuse. It’s a very tenuous situation. People are angry. The majority of Armenians are in a state where they don’t know who to support. A lot of them are angry at what happened in the government. There’s issues of mismanagement of the war that are being raised, and other things. But they also don’t trust the former oligarchic regimes that have stolen from their population and created depopulation within the country for 20 or so years."
Right now, Tankian said it’s a divisive time. "I think the solution to this is a democratic, constitutional way forward, and that is to hold early, snap parliamentary elections, which the current government at one point said it would do. The opposition had not favored it, because they are afraid that even with new elections, they’re less popular than the current government that lost the war. But, the only way forward has to be a democratic one. The army should not take over. Opposition shouldn’t just take over. No one should just take over. There should be f*cking elections. And they should be sooner than the two and a half years left on the mandate of the current Parliament. That’s what I have to say about that," he added.