«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը հայտարարել է, որ այս փուլում արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու համար կոնսենսուսի հնարավորություն կա, բայց դեռ չի կարող հաստատ ասել՝ կոնսենսուս կա։
«Ես չեմ ուզենա, որ մենք նաև արտախորհրդարանական ընդդիմադիր ուժերի մոտեցումները որևէ կերպ քննարկման առարկա չդարձնենք», – նշել է Մարուքյանը, գրում է Aysor.am-ը։
Խոսելով ժամկետների մասին՝ պատգամավորն ընդգծել է, որ իրենց համար մինչև հունիսի 1-ն ընտրությունները պետք է ավարտված լինեն։
«Նշանակում է՝ առաջիկա տասն օրում խորհրդարանի լուծարման գործընթացը պետք է մեկնարկի»,- ասել է նա:
Ընդդիմադիր խմբակցության ղեկավարը նաև նկատել է, որ արտահերթ ընտրությունների գնալու կամք է նկատում իշխանության շրջանում:
Մարտի 13-ին տեղի էր ունեցել ՀՀ նախագահի և Էդմոն Մարուքյանի հանդիպումը: Քննարկվել են երկրում ստեղծված իրավիճակը և ներքաղաքական ճգնաժամը հաղթահարելու ուղիները: Այդ համատեքստում կարևորվել են երկխոսությունը քաղաքական ուժերի միջև և, իբրև իրավիճակի հանգուցալուծում, խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների անցկացումը:
Մարտի 13-ին ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ: Հանդիպումը տեղի է ունեցել նախագահի նախաձեռնած քննարկումների շրջանակում: Նախագահը և վարչապետը քննարկել են երկրում ստեղծված իրավիճակը, այն հանգուցալուծելու և ներքաղաքական ճգնաժամը հաղթահարելու ուղիները: Այդ համատեքստում որպես լուծում անդրադարձ է կատարվել խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների անցկացմանը:

Руководитель оппозиционной фракции «Просвещенная Армения» Национального собрания РА Эдмон Марукян заявил, что на данном этапе есть возможность достижения консенсуса относительно проведения внеочередных парламентских выборов, но он все еще не может с точностью сказать, что есть консенсус.
Политик считает, что до 1 июня в стране должны быть проведены внеочередные парламентские выборы, пишет Aysor.am.
«Выборы должны быть организованы в мае. Политический кризис в стране настолько углубился, что выборы должны быть проведены как можно скорее», – отметил Марукян.
Он заявил, что в предстоящие десять дней должен быть начат процесс роспуска парламента. Глава оппозиционной фракции также отметил, что заметил у властей желание пойти на внеочередные выборы.
13 марта состоялась встреча президента РА Армена Саркисяна с Эдмоном Марукяном. Обсуждалась ситуация в стране и пути выхода из внутриполитического кризиса. Обсуждалась также возможность проведения досрочных парламентских выборов.
Президент Армении Армен Саркисян и премьер-министр Никол Пашинян 13 марта встретились в рамках обсуждений, инициированных президентом. Пашинян и Саркисян обсудили ситуацию в стране, пути ее разрешения и преодоления внутриполитического кризиса. В этом контексте в качестве решения было обсуждено проведение досрочных парламентских выборов.