«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը հայտարարել է, որ այս փուլում արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու համար կոնսենսուսի հնարավորություն կա, բայց դեռ չի կարող հաստատ ասել՝ կոնսենսուս կա։
«Ես չեմ ուզենա, որ մենք նաև արտախորհրդարանական ընդդիմադիր ուժերի մոտեցումները որևէ կերպ քննարկման առարկա չդարձնենք», – նշել է Մարուքյանը, գրում է Aysor.am-ը։
Խոսելով ժամկետների մասին՝ պատգամավորն ընդգծել է, որ իրենց համար մինչև հունիսի 1-ն ընտրությունները պետք է ավարտված լինեն։
«Նշանակում է՝ առաջիկա տասն օրում խորհրդարանի լուծարման գործընթացը պետք է մեկնարկի»,- ասել է նա:
Ընդդիմադիր խմբակցության ղեկավարը նաև նկատել է, որ արտահերթ ընտրությունների գնալու կամք է նկատում իշխանության շրջանում:
Մարտի 13-ին տեղի էր ունեցել ՀՀ նախագահի և Էդմոն Մարուքյանի հանդիպումը: Քննարկվել են երկրում ստեղծված իրավիճակը և ներքաղաքական ճգնաժամը հաղթահարելու ուղիները: Այդ համատեքստում կարևորվել են երկխոսությունը քաղաքական ուժերի միջև և, իբրև իրավիճակի հանգուցալուծում, խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների անցկացումը:
Մարտի 13-ին ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ: Հանդիպումը տեղի է ունեցել նախագահի նախաձեռնած քննարկումների շրջանակում: Նախագահը և վարչապետը քննարկել են երկրում ստեղծված իրավիճակը, այն հանգուցալուծելու և ներքաղաքական ճգնաժամը հաղթահարելու ուղիները: Այդ համատեքստում որպես լուծում անդրադարձ է կատարվել խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների անցկացմանը:

Bright Armenia leader Edmon Marukyan wants snap parliamentary elections by June 1. According to Marukyan there is a chance to reach a consensus on the matter, although it has not been achieved yet.
Marukyan told reporters on Monday, March 15 that the approaches of the extra-parliamentary opposition forces should be taken into account as well, Aysor.am reports.
The lawmaker also weighed in on the time frames of holding the elections, insisting that people should be given the chance to vote by June 1, which he said means the process of dissolving the parliament should start "in the next ten days."
The head of the opposition party also noted the will of the government to take the nation to snap elections.
Marukyan met President Armen Sarkissian on Saturday, March 13, within Sarkissian's discussions with parliamentary and extra-parliamentary political forces. They discussed the situation in the country and the ways to overcome the political crisis, and emphasized the importance of a dialogue between political forces and early elections in this context.