Ադրբեջանական իշխանությունները կատարել են մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններ՝ կորոնավիրուսի պայմաններում Արցախի և Հայաստանի դեմ լայնածավալ զինված հարձակումներով, ասվում է Մարդու իրավունքների պաշտպանի նոր արտահերթ զեկույցում։
Դրանում նշվում է, որ չնայած ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի և Անվտանգության խորհրդի հայտարարություններին, որ Covid-19-ի պայմաններում պետք է անհապաղ դադարեցվեն բոլոր իրավիճակներում ռազմական գործողությունները, Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմը վտանգել է Արցախի ամբողջ բնակչության կյանքն ու առողջությունը:
Ըստ ՄԻՊ-ի՝ այս ամենն իրականացվել է մահացու վիրուսի տարածումն արագացնելու և առողջապահական համակարգի վերջնական փլուզմանը հասնելու միջոցով, այն զգալիորեն նպաստել է Հայաստանում ևս մահվան թվերի աճին:
Կառույցից նաև ասվածն ապացուցող վիճակագրություն են նակայացրել․ մարտի 1-ից սեպտեմբերի 26-ն ընկած ժամանակահատվածում Covid-19-ի համավարակի 49,400 դեպք է գրանցվել, մինչդեռ պատերազմի ժամանակ՝ սեպտեմբերի 27-ից նոյեմբերի 9-ն այս թիվը հասել է 59,287:
Ինչ վերաբերում է մահացության ցուցանիշներին, ապա նախապատերազմյան յոթ ամսվա ընթացքում արձանագրվել է մահվան 951 դեպք, մինչդեռ պատերազմի ընթացքում այդ թիվը հասել է 658-ի:
«Արձանագրած այս փաստերը ևս մեկ անգամ ապացուցում են Մարդու իրավունքների պաշտպանի պնդումները, որ Ադրբեջանի իշխանությունները պետք է պատասխանատվություն կրեն պատերազմական հանցագործությունների համար, քանի որ անպատժելիությունը ծնում է նոր՝ ավելի դաժան հանցագործություններ», – նշված է ՄԻՊ տարածած հաղորդագրության մեջ։

The Azerbaijani authorities have committed crimes against humanity during the Covid-19 pandemic by launching large-scale attacks against Artsakh (Nagorno-Karabakh) and Armenia, Human Rights Defender Arman Tatoyan said Monday, March 15.
Tatoyan said his office has published a new special report on the matter, which cited concrete examples and expert analysis on "the crimes committed against humanity by Azerbaijan in the context of a man-made disaster” during the Covid-19 humanitarian disaster.
"According to the report, despite the statements of the UN Secretary General that the Covid-19 crisis should compel the cessation of hostilities in all situations, the start of the war by the Azerbaijani authorities in September-November 2020 endangered the lives of the entire population of Artsakh and their health, and intentionally caused death and suffering. It also significantly contributed to the increase in deaths in Armenia," Tatoyan said.
"All of this has been achieved by causing the acceleration and the rapid spread of the deadly virus, and by bringing about the fatal collapse of the healthcare system.
In the period from March 1 to September 26, 49,400 cases of Covid-19 were registered, while during the war, from September 27 to November 9, that number reached 59,287.mIn terms of mortality, 951 deaths were reported in the seven months before the war, compared with 658 during the war.
"These facts once again prove the assertions of the Human Rights Defender, that the Azerbaijani authorities should be held accountable for war crimes, as impunity breeds new and more heinous crimes," Tatoyan added.