Ստեփան Գալստյանն առնվազն ևս 5 օր կշարունակի կատարել ՀՀ զինված ուժերի ԳՇ պետի պարտականությունները։ Այդ մասին ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հանձնաժողովի նիստում հայտարարել է պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Այդ մասին Քոչարյանն ասել է՝ անդրադառնալով ռազմական դրությունը չեղարկելու ընդդիմության առաջարկին։ Նա ասել է, որ այդ հարցի վերաբերյալ պետք է իմանալ նաև պաշտպանության գերատեսչության կարծիքը։
«ԳՇ պետ դեռևս չունենք, Գալստյանն առնվազն ևս 5 օր կշարունակի պաշտոնավարել, բայց ՊՆ ղեկավար ունենք, որի կարծիքը պետք է իմանալ»,- ասել է նա։
Երկրում գործող ռազմական դրությունը չեղարկելու առաջարկով հանդես էր եկել ԱԺ ԲՀԿ խմբակցությունը։ Հանձնաժողովը բացասական եզրակացություն է տվել։
Փաշինյանը միջնորդություն է ներկայացրել ԳՇ պաշտոնում Արտակ Դավթյանին նշանակելու վերաբերյալ։ Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն իր առարկություններով վերադարձրել է Արտակ Դավթյանին ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ նշանակելու մասին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկությունը: ԳՇ պետի պարտականությունների կատարումը ժամանակավորապես հանձնարարվել է ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Ստեփան Գալստյանին։

Lieutenant General Stepan Galstyan will continue his role as Acting Chief of the General Staff of the Armenian Armed Forces for at least another 5 days, Chairman of the Standing Parliamentary Committee on Defense and Security Andranik Kocharyan said Monday, March 15.
Kocharyan noted that martial law will sooner or later be lifted in the country and recommended that opposition lawmakers first consult the Defense Ministry on the matter.
"Today we do not have a Chief of Army General Staff, although Lieutenant General Stepan Galstyan will perform the duties for at least 5 more days. But there is a Defense Minister after all, whose opinion should be asked," Kocharyan said.
The opposition Prosperous Armenia party earlier submitted a project to abolish martial law in the country. The Committee did not approve the bill.