2019-ին Հայաստանը $190 միլիոն է ծախսել մարտական ավիացիայի վրա, ասվում է Ստոկհոլմի Խաղաղության խնդիրների հետազոտման ինստիտուտի (SIPRI) զեկույցում։
Նշված գումարը, հավանաբար, ծախսվել է ՀՀ ՌՕՈւ համար ռուսական արտադրության Սու-30ՍՄ ինքնաթիռների վրա։ ՀՀ-ն գնել է 4 հատ ինքնաթիռ։
Չի բացառվում նաև, որ ՀՀ-ն գնած լինի որոշ քանակությամբ անօդաչու թռչող սարքեր, սակայն դրանց մասին զեկույցում չի նշվում։
Զեկույցում չկան տվյալներ 2020-ի ներկրման ծավալի մասին, սակայն նշվում է, որ 2019-ին այդ գումարը կազմել է $248 մլն՝ ներառյալ նշված ինքնաթիռների վրա ծախսված միջոցները, ինչպես նաև ՀՕՊ համակարգերի համար նախատեսված $41 միլիոնն ու հրթիռների՝ $17 միլիոնը։
Զեկույցում նշվում է, որ 2016-2020թթ․ ՀՀ ներկրվող սպառազինության 94% բաժին է ընկել ՌԴ-ին` միայն 2019-ին կազմելով $228, իսկ մնացածը գնվել է Հորդանանից։
Վերջին տարիներին Ադրբեջանը ևս խոշոր գնումներ է կատարել՝ սպառազինության մեծ խմբաքանակներ ներկրելով, որից 69%-ը՝ Իսրայելից, թեև, ինչպես նշվում է զեկույցում, Բաքուն սպառիչ տվյալներ չի ներկայացրել զենքի գնումների վերաբերյալ։
Ըստ զեկույցի՝ զենքի և ռազմատեխնիկայի վաճառքի առաջատարն աշխարհում ԱՄՆ-ն է, իսկ գնումների ծավալով՝ Սաուդյան Արաբիան։ Ընդհանուր առմամբ, սպառազինության միջազգային առևտրի ծավալները 2016-2020թթ․ նախորդ 5-ամյա շրջանի ցուցանիշների համեմատ չեն փոխվել՝ զենքի խոշորագույն 5 մատակարարից 3-ի՝ ԱՄՆ, Ֆրանսիայի և Գերմանիայի մասով առաքումների զգալի աճը մեծապես հատուցվել է ՌԴ և Չինաստանի կողմից զենքի արտահանման կրճատմամբ։

Armenia purchased $190 million worth of aircraft in 2019, data from the Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI) reveals. The funds were most probably spent on the acquisition of Russian Su-30SM fighter jets for the Armenian air force.
While there is no information on the country's defense investments for 2020, arms imports to Armenia amounted to $248 million in 2019, SIPRI says, including said aircraft, air defense systems worth $41 million and missiles worth $17 million.
In 2016–20, the report says, Russia accounted for 94% of the Armenian arms imports – $228 million in 2019 alone – while the rest were purchased from Jordan.
Azerbaijan too has been building up its military capabilities through major arms imports in recent years, with Israel accounting for 69% of Azerbaijan’s arms imports, the Institute says, failing however to provide comprehensive data on Baku's arms acquisitions.
As reported earlier, Turkey’s military exports to Azerbaijan jumped a whopping 610% in the first 11 months of 2020 to total nearly $256 million.