ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեդիայի ԱԳ նախարար Անն Լինդեի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ կցանկանար ողջունել ՀՀ-ում Շվեդիայի ռեզիդենտ դեսպանության գործունեության մեկնարկը:
Նախարարը նշել է, որ կայացած հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև հայ-շվեդական երկկողմ օրակարգին՝ հավելելով, որ Հայաստանին ու Շվեդիային միավորում են փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված հարաբերություններ և այն որակապես նոր մակարդակի բարձրացնելու տեսլականը:
«Այսօրվա հանդիպումը լավ հնարավորություն էր անդրադառնալու տարբեր ոլորտներում համագործակցության ներուժին և ուրվագծել դրա լիարժեք իրացման գործում համատեղ ձեռնարկվելիք քայլերը: Իհարկե, այս գործընթացում առանձնակի դերակատարություն ունի տեղում մեր դեսպանների և դեսպանությունների ակտիվ աշխատանքը և այս տեսակետից կուզենայի ողջունել ՀՀ-ում Շվեդիայի ռեզիդենտ դեսպանության գործունեության մեկնարկը: Մենք բարձր ենք գնահատում Հայաստանում բարեփոխումների օրակարգի կյանքի կոչման գործում շվեդական կողմի ցուցաբերված աջակցությունը»,-ասել է Այվազյանը:
Նախարարը հավելել է նաև, որ Լինդեի հետ ունեցած քննարկումների ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերությանն առնչվող հարցերի: «Ընդունելով գործընկերոջս շնորհավորանքները ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելու կապակցությամբ՝ համոզմունք հայտնեցի, որ համաձայնագրի լիարժեք իրականացումը նոր հնարավորություններ կընձեռի ԵՄ և ԵՄ անդամ երկրների հետ համագործակցության հետագա ամրապնդման համար»,-ասել է Այվազյանը։
ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեդիայի ԱԳ նախարար Անն Լինդեն մինչ Հայաստան ժամանելը եղել է Ադրբեջանում և հանդիպում ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։

Foreign Minister Ara Aivazian has welcomed the launch of the activity of the resident Embassy of Sweden in Armenia.
Aivazian made the remarks following negotiations with Ann Linde, the Foreign Minister of Sweden and OSCE Chairperson-in-Office, on Tuesday, March 16. According to him, the two weighed in on the Armenian-Swedish bilateral agenda.
"Relations between Armenia and Sweden are based on mutual respect; we share the same perspective of raising it to a new level. Today’s meeting was a good opportunity to touch upon the potential of cooperation in various spheres and to outline the joint steps to be undertaken for its full utilization. Of course, the active work of our Ambassadors and Embassies on the ground has a specific role in this process, and in this context I would like to welcome the launch to the activity of the resident Embassy of Sweden in Armenia," Aivazian told a press conference.
"We appreciate the support provided by the Swedish side in implementing the reform agenda in Armenia. During the discussions with Mrs. Linde we have touched upon the issues regarding the Armenia-EU partnership. Accepting my colleagues congratulations on the entry into force of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, I expressed confidence that the full implementation of the agreement will provide new opportunities for further strengthening of cooperation with the EU and its member states."
Aivazian also spoke about the situation in the region and said that a final political solution to the Nagorno-Karabakh conflict is possible only within the framework of a "strong OSCE Minsk Group Co-Chairmanship".