Մարտի 16-ին աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը Երևանում հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ Գործող նախագահ, Շվեդիայի արտգործնախարար Անն Լինդեի հետ։
Հանդիպմանը մասնակցել են ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրշիկը, ՀՀ-ում ԱՀ մշտական ներկայացուցիչ Սերգեյ Ղազարյանը, պաշտոնատար այլ անձինք։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ԼՂ հակամարտության կարգավորմանն առնչվող հարցեր։ Դավիթ Բաբայանն ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո բանակցային գործընթացի վերսկսման անհրաժեշտությունը՝ հակամարտության համապարփակ և արդար կարգավորման նպատակով, տեղեկացնում է Արցախի ԱԳՆ-ն։
Բաբայանը ԵԱՀԿ գործող նախագահին ներկայացրել է նաև Թուրքիայի և միջազգային ահաբեկիչների աջակցությամբ Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ստեղծված մարդասիրական իրավիճակը։
Արցախի ԱԳ նախարարը նշել է, որ Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների վերադարձը հայրենիք անհետաձգելի խնդիր է։ Բաբայանն ընդգծել է «քաղաքական առևտրում գերության մեջ գտնվող անձանց» և նրանց հարազատների տառապանքների օգտագործման անթույլատրելիությունը։ Արցախի ԱԳՆ ղեկավարը ԵԱՀԿ նախագահին կոչ է արել գործադրել անհրաժեշտ բոլոր ջանքերը՝ հասնելու Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքով ստանձնած իր պարտավորությունների անշեղ իրականացմանը։
Բաբայանը հույս է հայտնել, որ միջազգային հանրությունը կաջակցի Արցախին այնպիսի կենսական խնդիրների լուծման հարցում, ինչպիսիք են աջակցության տրամադրումը պատերազմի արդյունքում տեղահանված մարդկանց և հայկական մշակութային ժառանգության պահպանումն Ադրբեջանի զավթած տարածքներում։
Լինդեն ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանի հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է, որ Արցախում հրադադարի համաձայնագրի լրիվ իրականացումը հիմք կտրամադրի առաջ գնալ կոնֆլիկտի գործընթացում։ «Մի քանի հարց դեռ կարոտ է լուծման»,-ասել է նա։
Այվազյանը նշել է, որ ԼՂ հակամարտության վերջնական քաղաքական լուծումը հնարավոր է բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում:

Foreign Minister of Artsakh (Nagorno-Karabakh) David Babayan, who is on a working visit to Armenia, met in Yerevan with the OSCE Chairperson-in-Office, Swedish Foreign Minister Ann Linde on Tuesday, March 16, the Karabakh Foreign Ministry said in a statement.
Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk, Permanent Representative of the Republic of Artsakh in the Republic of Armenia Sergey Ghazaryan and other officials participated in the meeting.
During the meeting, issues related to the settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict were discussed. Babayan stressed the need to resume the negotiation process under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs with the aim of finding a comprehensive and fair settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict.
Babayan also briefed the OSCE Chairperson-in-Office on the humanitarian consequences of the 44-day war unleashed by Azerbaijan with the support of Turkey and international terrorists against Artsakh. The Foreign Minister of the Republic of Artsakh called the immediate return of all Armenian prisoners of war and civilians held in Azerbaijan to their homeland an urgent task. Babayan noted the inadmissibility of using the suffering of people, both those who are in captivity and their relatives, as a political bargaining chip. The Foreign Minister of Artsakh called on the OSCE Chairperson-in-Office to exert all necessary efforts to ensure that Azerbaijan unquestioningly complies with its obligations under international humanitarian law.
Babayan expressed hope that the international community would support Artsakh in solving such pressing problems as rendering assistance to those displaced as a result of the war and preserving the Armenian cultural heritage in the territories occupied by Azerbaijan.