Հայաստանում մարտի 17-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 180,141-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 854-ով: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
Մահվան ևս 7 դեպք է գրանցվել, 5-ը՝ կորոնավիրուսից, և 2 դեպք, երբ պացիենտներն ունեցել են կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 3282 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 841։
Ապաքինվել է ևս 211 մարդ։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 166,913 է։ Փաստացի բուժվողների թիվն աճել է՝ հասնելով 9105-ի։

The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 854 to reach 180,141 on Wednesday, March 17 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 211 more people recovered, five patients died from Covid-19, while two others carrying the virus died from other causes in the past 24 hours.
A total of 4181 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 166,913 people have recovered, 3282 have died from the coronavirus in the country, while 841 others carrying the virus have died from other causes.