Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիները պետք է վերադարձվեն, հայտարարել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտը։
«Ռազմագերիների հարցի վերաբերյալ իմ մոտեցումը հստակ է և պարզ՝ նրանք պետք է վերադարձվեն: Գործընթացը պետք է իրականացվի ոչ միայն նոյեմբերի 10-ի հայտարարության հիման վրա, այլև հիմնվելով միջազգային կոնվենցիաներով հաստատված մարդու իրավունքների պաշտպանության վրա»,- նշել է դեսպանը:
Լաքոթի խոսքով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը շարունակում է մնալ միակ մարմինը, որտեղ հնարավոր է քննարկում, բանակցություններ իրականացնել՝ հարցին որևէ դիվանագիտական լուծում տալու առումով:
«Մինսկի խմբի համանախագահներն այժմ բանակցությունների մեջ են, որպեսզի աշխատանքային այց իրականացնեն տարածաշրջան»,- ասել է դեսպանը։
44-օրյա պատերազմից հետո ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ դրույթը վերաբերում է ռազմագերիներին և պատանդի կարգավիճակում հայտնված այլ անձանց: Ադրբեջանը հայտարարել է, թե հայ գերիներ իրենց մոտ չկան՝ պատերազմից հետո գերեվարվածներին ներկայացնելով որպես «ահաբեկիչ»։

17 Март 2021 - 14:51 AMT
Армянские военнопленные, находящиеся в Азербайджане, должны быть возвращены в Армению. Об этом заявил посол Франции в Армении Джонатан Лакотт.
«Мое отношение к вопросу о военнопленных определенно: их нужно вернуть. Процесс должен осуществляться не только на основе заявления от 9 ноября, но и на основе защиты прав человека, закрепленных в международных конвенциях», – заявил посол.
Он также подчеркнул, что Минская группа ОБСЕ остается единственным органом, в рамках которой можно обсуждать и вести переговоры, чтобы найти дипломатическое решение вопроса.
«Министр иностранных дел Швеции во время ее визита в Армению в качестве действующего председателя ОБСЕ также упомянула, что Минская группа ОБСЕ является единственным посредническим органом. Сопредседатели Минской группы в настоящее время ведут переговоры о рабочем визите в регион», – сказал Лакотт.