Ադրբեջանում կալանավորել են այդ երկրի ազգային հերոսի կոչում ունեցող, պահեստազորի գեներալ-լեյտենանտ Ռովշան Աքփերովին։ Նա մեղադրվում է կանխամտածված սպանության մեջ և 4 ամսով կալանավորվել է, գրում է ՌԻԱ Նովոստին Ադրբեջանի Գլխավոր դատախազության վրա հղումով։
Սպանությունը, որի մեջ մեղադրվում է գեներալը, կատարվել է 2001-ին` Կիևում։ Մինչ 2020թ․ գործը կասեցված էր, քանի որ կասկածյալի անձը հաստատված չէր։ 2021թ․ մարտի 15-ին մեղադրանք է առաջադրվել Ակբերովին։
Ռովշան Աքփերովն Ադրբեջանի ԶՈւ Շամխորի 3-րդ բանակային կորպուսի հրամանատարն է եղել և հայտնի է, որպես ադրբեջանական գերության մեջ 2014-ին «հանկարծամահ եղած» հայ գերի Կարեն Պետրոսյանի հանդեպ նրա արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքով։
Օգոստոսի 7-ին հայ-ադրբեջանական սահմանը հատած Կարեն Պետրոսյանը, ով Թովուզի շրջանում ձերբակալվել էր, օգոստոսի 8-ի առավոտյան «հանկարծամահ էր եղել»։ Որպես մահվան պատճառ նշվում է «սիրտ-անոթային անբավարարությունը»։ Մահվան նախօրեին Ադրբեջանի ՊՆ պաշտոնական կայքը լուսանկարներ ու տեսագրություն էր տարածել, որտեղ Կարեն Պետրոսյանին, ռազմական համազգեստ հագցրած, բռնի ուժով բերում էին Ադրբեջանի ԶՈւ Շամխորի 3-րդ բանակային կորպուսի հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Ռովշան Աքփերովի մոտ՝ փորձելով Չինարիի բնակչին որպես «դիվերսանտ» ներկայացնել։
ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության անդամ, ԱԺ ԲՀԿ-ական պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը պաշտոնական նամակով և կից՝ տեսասկավառակով, պաշտոնապես դիմել էր ԵԽԽՎ նախագահին, ԵԽ գլխավոր քարտուղարին, Մարդու իրավունքների հանձնակատարին՝ ուղարկելով այն կադրերը, որտեղ պարզ երևում է, թե ինչպես է ադրբեջանցի գեներալը՝ խախտելով Ժնևյան կոնվենցիայի բոլոր կանոնները, նվաստացնում Կարեն Պետրոսյանին

17 Март 2021 - 14:54 AMT
Национального героя Азербайджана, генерал-лейтенанта запаса Ровшана Акперова обвинили в умышленном убийстве и арестовали на четыре месяца, сообщает пресс-служба Генпрокуратуры этой страны.
В 2020 году в Генпрокуратуре Азербайджана повторно изучили дело об умышленном убийстве, которое произошло в Киеве в 2001 году. Дело ранее было приостановлено, так как не получилось установить личность подозреваемого. Руководство Генпрокуратуры возобновило производство по делу, следователи считают, что у них есть доказательства совершения преступления Акперовым.
Акперов причастен к убийству армянина Карена Петросяна в 2014 году, попавшего в плен к азербайджанцам.
«Пятнадцатого марта 2021 года Ровшан Акперов был привлечен в качестве обвиняемого по статьям 12.1, 120.2.2 (умышленное убийство) и 12.1, 221.3 (хулиганство), ему предъявлено обвинение, и на основании представления Генпрокуратуры, согласно решению Бакинского военного суда, избрана мера пресечения в виде ареста на четыре месяца», – говорится в сообщении.
Акперов является Национальным героем Азербайджана, ранее возглавлял Шамкирский корпус.
7 августа житель села Чинари Тавушской области Карен Петросян отправился в ближайший лес за дровами и, заблудившись, оказался на территории Азербайджана. 8 августа Карен Петросян, по сообщению азербайджанских СМИ «внезапно» скончался в Баку. По предварительной информации причиной смерти стала «острая сердечнососудистая недостаточность».
Следует отметить, что мирного жителя армянского села Карена Петросяна в Азербайджане представляли как диверсанта, разведчика, был даже распространен материал с допросом гражданина РА. Из видеоролика становилось ясно всего лишь то, что его подвергли серьезным пыткам и он лишь дает положительные ответы на приказы азербайджанских военных. Допрашивал армянина сам Акперов.